| Symphony a întrebat:

Ce materii se dau pentru admiterea la o facultate de geografie? Dar la o facultate de medicina?

2 răspunsuri:
| Mikaelllla a răspuns:

Pentru facultatea de geografie(http://www.unibuc.ro/ro/admiteref_fgeogr_ro), vad ca la universitatea Bucuresti se intra pe baza de dosar, tinandu-se cont de media de la bac, de media de la geografie din liceu si media la matematica sau o limba straina din liceu.
La medicina se da examen la chimie si biologie.

| Anonim05010 a răspuns:

Pt admiterea la Medicina depinde la ce Facultate vrei sa te duci. De ex, la Universitatea de Medicina si Farmacie Carrol Davilla din Bucuresti, dai examen la chimie si biologie. Insa la cea de la Cluj, poti sa dai si la Fizica. Depinde de Facultate. Oricum, trebuie sa te axezi pe chimie, biologie si fizica. Bafta!