| KazooForYou a întrebat:

Ce materii se fac cel mai mult la: Stiintele-Naturi, Economic, Turism, Stiinte Sociale, Filologie? plss puteti castiga o fundita si faptul ca ati ajutat o persoana big grintongue

3 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Eu sunt la stiinte ale naturii si fac pe saptamana 4 ore de mate, 3 de fizica, 3 de chimie, 2 de biologie, 3 de romana(in clasa 9 faci 4 ore ), faci mai putina istorie(1 ora), geografie(1 ora), engleza si franceza 2 ore, in clasa a 9 a o sa faci logica, o materie usoara si o sa ai o singura ora pe saptamana iar in a 10 a va fi inlocuita cu psihologia si antreprenoriala, la fel de usoare.
In legatura cu tezele : se da obligatoriu la romana si matematica si ai de ales 2 dintre urmatoarele obiecte: biologie, fizica si chimie si la cele 2 alese de tine vei da teza.
Bacul este la fel, adica vei da obligatoriu la romana si matematica si de ales 2 materii dintre fizica, biologie si chimie.Este posibil ca in cativa ani bacul sa se dea si la o limba straina,nu stiu sigur.
Eu te sfatuiesc sa mergi la acest profil doar daca te descurci foarte bine la matematica,chimie,fizica.
La sociale vei face multa istorie,romana, engleza si vei da teza la :
istorie/geografie
engleza/franceza
romana
logica in clasa 9, psihologie a 10, economie a 11, filosofie a12.La filo la fel faci romana multa,latina,istorie iar tezele vor fi al romana latina, istorie si engleza parca, nu sunt foarte sigura.Despre turism nu iti pot da nicio informatie, din pacate.
Mult succes in tot ceea ce faci!
Numai bine!

| Kid_4219 a răspuns:

Exista doua categorii de "profile" si anume Uman (NU FACI MATEMATICA! big grin prea multa) si Real (matematica - informatica ). La uman studiezi. Romana, Istorie, Geografie, Engleza (dai si teza), Latina (pana in clasa X, la Filologie, dai si teza la latina - si o faci pana in clasa XII ), Educatie Anteprenoriala (cls IX), Logica (cls IX), Psihologie (cls X), Economie (cls XI)...Filosofie (cls XII).
Chimie, Biologie la uman-social faci pana in clasa X.

Realul se bazeaza pe matematica-informatica, biologie, chimie... (chiar daca faci si economie... spre ex. )

| miutzatha a răspuns:

Nu stiu la celelalte sectii dar stiu ca la SN faci multa bio,mate, fizic, si chimie...dar pana in clasa a 10-11 nu prea se deosebesc prea mult...iti spun pentru ca stiu ca sunt la SN si facem aceleasi ore ca si mate info
sper ca te-am ajutatbig grin