| roxystomp a întrebat:

Ce materii se fac la liceu la filologie? Dar la stiinte naturale?

Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Buna!
La filologie faci 4-5 ore de romana, 3 ore istorie, 2-3 de geografie,TIC, educatie fizica, desen, muzica, matematica faci doar in clasa a IX-a si a X-a si ai doua ore pe saptamana la fel sta treaba si cu fizica, chimie ai timp de 2 ani o singura data pe saptamana, faci latina 2 ore, engleza 4-5 ore(daca esti intensiv engleza), in clasa a IX-a logica 2 ore, in a X-a psihologie, economie respectiv filosofie si biologie o ora/ sapt.
La stiinte ale naturii faci in cei patru ani de liceu 4 ore de matematica/saptamana, chimie 2-3 ore, fizica 3 ore, biologie 3 ore, romana 4 ore, engleza, franceza 2 ore, educatie fizica o ora, tic 1-2 ore in functie de clasa in care esti, logica, psihologie, economie, filosofie- o ora.
In clasele a IX-a si a X-a faci desen, muzica si informatica.
Numarul de ore depinde de liceu si de optionalele pe care voi vi le alegeti.
Mult succes!

1 răspuns:
| 1aprilie a răspuns:

La filologie faci 4-5 ore de romana, 3
ore istorie, 2-3 de geografie, TIC,
educatie fizica, desen, muzica,
matematica faci doar in clasa a IX-a, iar la stiinte ale naturii faci in cei patru
ani de liceu 4 ore de matematica/
saptamana, chimie 2-3 ore, fizica 3
ore, biologie 3 ore, romana 4 ore,
engleza, franceza 2 ore, educatie fizica
o ora, tic 1-2 ore in functie de clasa in
care esti, logica, psihologie, economie,
filosofie- o ora.