| Denis127 a întrebat:

Ce materii se practică la un liceu cu profil economic?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aceleasi materii ca la orice alt liceu, doar ca matematica mult mai multa, ma refer la profilul de contabilitate.
la turism sau alimentatie publica nu se face atata matematica, ca nu-i nevoie dar se invata altele.

| LisaJulie a răspuns:

În principal inveti lucruri legate de economie și apoi faci practică, profilele de la un liceu economic nefiind profile tehnologice

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Uite un exemplu cu Lista disciplinelor pe an de învățământ
https://colegiulxenopol.ro/......fesionale/
sau
https://cdn.edupedu.ro/......5.2024.pdf

| Andrei0410 a răspuns:

Am fost eu la liceu economic pe profil de contabilitate (cred ca ii zice altfel, dar știu sigur ca nu am fost pe turism sau alimentație publica) si din ce îmi mai aduc aminte in faci contabilitate, management (ceva legat de business mai degrabă), la un moment dat, cred ca in a 10-a si a 11-a faci si o materie legata de alimentație publica si desigur economie. Cred ca am mai ratat niște materii mai mici, dar tot cu profil economic. Asa ca materii de care scapi, din a 11-a nu mai faci biologie, chimie si fizica. Matematica desigur ca o sa faci, nu chiar ca la mate-info, dar pana la urma economicul intra tot in sfera real. Bafta!

| XNBD a răspuns:

Ai module multe,am fost si eu la liceu economic,te invata de contabilitate,rate dobanzi,salariu net brut etc,tot ce tine de o firma,tipuri de firme, tot ce trebuie sa stii cand esti un angajat undeva, despre obiectul muncii in general, sper ca te am ajutat, poate nu am enumerat eu totu bine ca nu prea am fost eu atent la ore oricumhappy