| :X:X a întrebat:

Ce medie imi iese la mate :S am un 4 4 4 5 aa si 4 inteza?:S de fapt nu e pentru mine dar ramane corigenta nu?:S

Răspuns Câştigător
| LoveForShania a răspuns:

Stii cum poti afla media?
Calculezi toate notele (dar nu si teza),,, le imparti la numarul lor(adica cate sunt), rezultatul il inmultesti cu 3, apoi aduni cu teza, si rezultatul il imparti la 4. Asta e numai pentru. materiile la care dai teza.

14 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Ai belit... Ia si invata. Daca nu stii sa calculezi o medie, tu-ti mai permiti sa pui astfel de intrebari aici? Si mai ai la nick si angel. Pfuuuu, mai sunteti multe?sad

| cretzufinish a răspuns:

Iti iese 4 tongue

| Rrrr a răspuns:

Nu iese 5, iese 4, 18, adica 4
happy

| Orannginna a răspuns:

Nu prea te'ai omorat cu invatatul anul asta, asa'i? 4 iti iese, nici nu e nevoie sa calculezi, se vede din ochi!

| bestmusik a răspuns:

laughing evident ca 4...se vede de ce ai asa medie...nici macar nu-ti dai seama ca daca ai atatea note de 4 si doar un 5 iti iese 4.

| ZuZuAleX a răspuns:

Iese media 5tongue nu ramanetongue

| ladygaga_9914 a răspuns:

4 iti iese media.
cam prost stai mai cu invatatu`.
la celelalte materii cat ai? 3, 2, 1?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nici media nu poti calcula, normal ar fi sa ramii si repetenta. Tu sau persoana...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

4+4+4+5=17 17:4=4, 25 4, 25x3=12, 75 12, 75+4=16, 75
16, 75:4=4, 1875 4, 1875 rotunjit da 4.
Media se calculeaza in felul urmator:
PASUL 1: aduni notele de la oral cu cele din lucrari(fara teza)
PASUL 2: imparti suma obtinuta la numarul de note pe care le-ai adunat
PASUL 3: inmultesti numarul obtinut cu 3
PASUL 4: aduni produsul cu teza
PASUL 5: imparti la 4
PASUL 6: rotunjesti numarul obtinut(daca este nevoie).
Sper ca te-am putut ajuta si pe viitor sa inveti mai mult! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nici eu sa calculez dar spre deosebire de tine am avut de la 9 in sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

4 iti iese

| georgegs a răspuns:

Wow! si.eu.credeam.ca.eu.sunt.bat.la.matelaughing
ca.am:7,7,6,8,si.4.in.tezalaughing)ma.mir.ca.e.cineva.mai
bata.ca.minelaughing)

| Chowder a răspuns:

Aduni 4+4+4+5
imparti la nr notelor
inmultesti cu 3 rezultatul apoi aduni cu teza care este 4 rolling on the floor
si imparti la 4
tongue