| tonyc7 a întrebat:

Ce nationalitate poate avea un om cu 4 cetatenii, vorbitor de 4 limbi, care s-a nascut intr-o familie de spanioli, in Algeria aflata la vremea aceea sub dominatie franceza, care s-a mutat in copilarie cu familia lui in Franta, si care ulterior, cand a devenit matur, s-a mutat in SUA, apoi a stat o vreme prin Canada, dupa care a decis sa se mute iar in Elvetia, deja batran fiind, unde locuieste si in prezent?
Care credeti ca e limba de baza vorbita de acest om si de ce tara/popor credeti ca se simte el apartinand cel mai mult?

4 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

A well travelled man.
Nu are radacini, dar perioada care l-a marcat (copilaria, tineretea) a petrecut-o in Franta.
Observi ca a pendulat mai mult in tari vorbitoare de limba Franceza, nu?

| tonyc7 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

In Franta a ajuns de fapt in faza tarzie a copilariei, cand era deja adolescent, pe la vreo 16-17 ani. Pana atunci, el n-a calcat in Franta. Iar in Canada a stat la Toronto, unde se vorbeste engleza. Vila lui din Elvetia se afla langa Zurich, deci in zona germanofona.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce nationalitate se simte el.

| gabicoo a răspuns:

Rrrommmââânnn! Sadea! laughing