| Intelligence a întrebat:

Ce-nseamna hipiot?
funda, cel mai rapid raspuns.

Răspuns Câştigător
| DV7 a răspuns:

Da funda ca am rasp. primul!

| Kazimir a răspuns (pentru DV7):

Marș mă căcat cu ochi.

| Intelligence explică (pentru DV7):

Easy easy, iti dadeam laughing)!

12 răspunsuri:
| LoOvE a răspuns:

Hippiotii sun oamenii care se drogeaza si alte chestii :P:P
Cauta aici :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Hippie

| alexH a răspuns:

Hippiotii erau niste persoane care aveau propriile reguli. Rebeli, anti-guvern. Luptau pentru pace, erau anti-razboi. Cel mai cunoscut slogan anti-razboi fiind: "Make love, not war". Slogan care si-n ziua de azi il mai vezi inscriptionat pe diverse tricouri. Este adevarat, recurgeau la droguri, precum marijuana, droguri naturale. Nu le placea stresul de la oras, incercand sa fie una cu natura si fiind adeptii intoarcerii la natura.
Intrepreti de muzica hiipie as putea sa ii enumar pe John Lennon, Janis Joplin sau Grateful Dead.
Vestimentatiea hippie era una lejera, unele elemente fiind preluate din cultura africana. Practicau nudismul, in dorinta de a fi mai aproape de natura. Atat barbatii cat si femeile purtau parul lung. Cam atat mai stiu si eu...

| Azµre a răspuns:

Adept/adepta a curentului hippie.
Subcultura hippie a fost iniţial o mişcare de protest a tineretului împotriva societăţii materialiste occidentale, care a luat fiinţă în SUA la începutul anilor 1960 şi care mai apoi s-a răspândit în multe ţări din lume. Mişcarea hippie a fost atât o mişcare politică cât şi culturală.

Cuvântul „hippie" vine de la „hipster", care descria tinerii beatnik care s-au mutat în districtul Haight-Ashbury din San Francisco, SUA. Aceşti tineri moşteniseră atitudinea nonconformistă a generaţiei beat, şi-au creat cu timpul comunităţi proprii, ascultau rock psihedelic, erau adepţi ai revoluţiei sexuale şi foloseau droguri precum haşiş şi LSD.

Moda şi valorile hippie au avut un efect major asupra muzicii de masă, a televiziunii, filmelor, literaturii şi artelor.

| MaliciousDeath a răspuns:

Hipioţii nu-s doar oameni care se droghează. They do drugs too.
Flower Power.Erau nişte puştani rebeli la început, nu le păsau de reguli, erau pacifişti, credeau că iubirea va rezolva totul.
Un exemplu concret de hipiot ar fi John Lennon.
Citeşte asta pentru aprofundare:http://www.lifeofanarchitect.com/how-to-spot-a-hippie/

| NemNUZ a răspuns:

Hipiotii sun oamenii care beau se drogheaza. big grin funda?tongue

| Tyrr a răspuns:

Adept/adepta a stilului hippie

| splitt a răspuns:

Numele vine de la un partid politic, a fost o miscare impotriva razboiului care facuse ravagii, cu mottoul make love not war

| Fara_H_Jonny_1996 a răspuns:

Asta cred ca a gasit si ea pe wikipedia.Trebuie sa ii dati o definitie care o stiti voi sau pe care ati auzit-o de la unul
Am avut un prieten hipiot si sunt niste tipi liberi, care, da, fumeaza droguri medicinale si care cred in Dumnezeu.Cand spun liberi, ma refer ca sunt un fel de iobagi.Le place sa calatoreasca.Si canta la banjo.

| DV7 a răspuns:

Hippiotii sun oamenii care se drogeaza
http://ro.wikipedia.org/wiki/Hippie

| jacksonboy a răspuns:

Hipiotii sunt oamenii hippi care se drogheaza si sunt hipsteri thinking