| User26 a întrebat:

Ce obiective turstice sunt in Midi Pyrenees?

Răspuns Câştigător
| radumihai1999 a răspuns:

Oulouse: capitală regională, „Ville rose" sau „orașul roz" datorită culorii cărămizilor locale. Se recomandă vizitarea catedralei, Canal du Midi, Place du Capitol și Musée des Augustins;
Albi: obiectiv protejat UNESCO - oraș istoric pe râul Tarn cu o catedrală unică, fortificată, medievală. Se mai poate vizita galeria de artă Toulouse Lautrec, orașul vechi și se pot face croaziere pe Tarn;
Castres: muzeul Goya - o colecție de artă spaniolă;
Cordes sur Ciel: mică localitate medievală situată pe vârful unei coline deasupra râului Cérou;
Tarbes: așezare pitorească la poalele Munților Pirinei;
Lourdes: cel mai faimos pelerinaj catolic din centrul Franței, unde se spune că Fecioara Maria a apărut unei tinere țărănci în 1858;
Parcul Național Pirinei: o arie montană spectaculoasă, incluzând Cirque de Gavarnie;
Foix: capitala istorică a provinciei Ariège, cu un impresionant castel;
Rodez: capitala Rouergue - catedrala din secolul al XIV-lea, vechiul centru al orașului, muzeul Fénaille cuprinzând o colecție de menhire preistorice sculptate. În iunie 2013 se deschide Musée Soulages - muzeu nou cu 500 lucrări de artă create de artistul contemporan Pierre Soulages;
Roquefort: se recomandă o vizită în peșterile în care se maturizează brânza;
Millau: viaductul, unul dintre cele mai interesante ale lumii și cel mai înalt pod al lumii;
La Couvertoirade: sat antic fortificat, realizare a cavalerilor templieri pe platoul Larzac;
Conques: una dintre cele mai speciale biserici în stil roman de pe teritoriul Franței, adăpostind sculpturi remarcabile - sit protejat UNESCO;
Cahors: capitala departamentului Lot, localitate faimoasă pentru străzile sale vechi și pentru neobișnuitul pod fortificat medieval;
Martel: calea ferată Haut Quercy - într-un decor spectaculos, 6, 5 kilometri lungime, oferind transportul cu trenul tractat de locomotive cu aburi, de la jumătatea lui iulie până la sfârșitul lunii august, aproape în fiecare zi;
Rocamadour: o destinație turistică și de pelerinaj apreciată, situată lângă canionul Alzou în departamentul Lot;
Saint Cirq Lapopie: sat istoric și foarte bine conservat pe valea râului Lot - merită vizitat însă trebuie să fiți atenți la aglomerația creată pe durata verii;
Localități bastide: multe dintre aceste localități medievale fortificate se găsesc în această regiune;
Funda?