| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti daca cineva invata limba engleza dupa terminarea facultatii? Ce parere aveti despre el, daca nu stie engleza pana la varsta asta?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nici eu nu știu japoneza, deși mai am puțin până ies la pensie.
Despre orice persoană care vrea să investească în ea însăși, învățând ceva nou, am o părere excelentă.

| minime3 a răspuns (pentru mihai69):

Multumesc! Ma incurajeaza mult!

| mihai69 a răspuns (pentru minime3):

Cu drag.
Ador de asemenea răspunsul cam(p)ionului zilei; e drept că ea a învățat engleza (nu pot sa apreciez cât de bine că nu am auzit-o vorbind), dar se pare că a făcut-o cu prețul uitării limbii materne, și asta se vede la toate intervențiile sale.
winking

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E bine ca incearca sa invete. Dar si pe la facultate este nevoie de putina engleza.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o importanta daca nu stie engleza, poate nu-i foloseste la nimic, daca sta in Romania.
Eu am invatat engleza dupa terminarea facultatii si am ajuns sa o vorbesc fleunt, doar pentru ca am emigrat intr-o tara vorbitaore de engleza.

| Celcestietot a răspuns:

Nicio parerea rea, ba chiar una buna pentru ca vrea sa evolueze. Unii nu au putut avea parte de vacante deloc, dar dupa ce s-au angajat s-au plimbat pe unde au vrut ei, deci, bravo lor, ce pot spunewinking!

| Frank51 a răspuns:

Nu cred că există persoane trecute prin liceu, care să nu știe o engleză de bază, cât să te descurci. Este cam ciudat, să realizezi abia după facultate că ai nevoie de limba engleză, limbă universală. Înțeleg când se cere la un anumit loc de munca limba germana, franceza, sau alte limbi, și ești nevoit să înveți, dar să te trezesti după mult timp, și să vrei să înveți o limbă universală nu mi se pare ceva ușor de făcut, probabil nu îți place limba.

| minime3 a răspuns (pentru Frank51):

Nu am invatat-o in liceu la perfectie, pentru ca am fost timorata de profesoara, si de colegii care erau mult mai buni si radeau de pronuntia mea. Profesoara a fost cam dificila, iar cand vreau sa invat fac legatura limbii cu ea, imi aduc aminte de ea. Ceva ceva tot stiu, dar nu la nivelul la care as vrea.

| Frank51 a răspuns (pentru minime3):

Accentul pe care îl avem este normal, nu se poate pronunța perfect. Dacă știi baza, adică să legi câteva propoziții atunci ești ok. Dacă vrei să înveți doar de dragul de a știi, mai bine înveți altceva ce îți place.