| AlexDorinel a întrebat:

Ce parere aveti de parintii care isi bat copiii?
De ce nu se respecta legea anti-violenta?

Stiu ca in Europa e ilegala bataia de multi ani.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In clasa mea, copii crescuti cu bataia, din 33 de elevi de scoala generala doar 3 n-au reusit sa faca nimic in viata. Astazi (conform testului PISA) 40% sunt analfabeti si din cei alfabetizati 46% sunt analfabeti functional (citesc si nu inteleg ce citesc).

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru AlexDorinel):

Exact ce am spus. Nimic mai mult. Nu intelegi ce citesti?hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

La concret, TU o iei in freză?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

" AlexDorinel: Nu inteleg ce zici" - chiar așa, din ce țară îi fi?

traduc :

La concret, TU o iei pe coajă?

| T0T a răspuns:

Uneori pe măgar doar așa îl poți face să priceapă.
Nu zic că bătaia e bună, dar la ce tact au mulți părinți, e clar mai eficientă. Nu mă refer la bătaia abuzivă. Însă uneori o palmă mai repară unele lucruri. Un copil, de cele mai multe ori, nu are capacitatea să înțeleagă rațional lucrurile. Pedeapsa poate fi de asemenea o soluție. Însă ce faci dacă ai o pramatie care s-ar revolta și mai tare și începe să îți spargă lucrurile prin casă? Sunt cazuri și cazuri. Părinții din ziua de azi au pierdut mult controlul asupra propriilor copii prin menajamente.
Cât despre „bătaia e ruptă din rai"; nimeni nu înțelege că vorba asta are conotații negative.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe familii,,traditionaliste" care merg pe principiul,, bataia e rupta din rai" sau,, asa am fost crescut/a si eu". Din lipsa de informatie si nestiind cum sa-si educe copiii, multi parinti inca folosesc violenta ca mijloc de dominatie, ceea ce este doar o rezolvare pe termen scurt pentru ca atunci cand parintele n-o sa fie de fata copilul va face pe ascuns acele lucruri. Copilului trebuie sa i se explice de ce nu e bine sa faci ceva. Si nu trebuie sa il faci sa se simta inferior, ci sa-si dea seama ca-i vrei binele si ca are de invatat de la tine. Sa fii calm cu el, aproape de el, sa aiba curajul sa se deschida si sa-ti zica secrete. Din pacate, insa, multi parinti au fost batuti in copilarie si au ramas cu ideea ca asa trebuie. Ca copilul,, merita". Sa nu uitam ca copilul urmeaza (in gemeral) modelul parintelui. Probabil cu timpul parintii nu-si vor mai bate copiii, dar din oacate vor trece in extrema cealalta, in care nu-i vor educa deloc si vor fi sclavii propriilor plozi (ceea ce deja se si intampla). Iar copiii vor fi nesimtiti cu toata lumea si rasfatati. Totul depinde de,, cum il iei" de cand e mic. Mereu trebuie sa existe un echilibru in educatie, nici prea drastic, dar nici sa nu te lasi calcat in picioare. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce părere am despre tata? Un om cu intenții bune, dar crescut prost si care nu vrea sa evolueze sa isi depaseasca condiția.