| pinkflower a întrebat:

Ce parere aveti de profilul Stiinte ale Naturii?

Răspuns Câştigător
| Andreea_Ureche_1999 a răspuns:

Eu sunt la acest profil si iti spun de acum ca fac trei ore de biologie si se preda foarte mult dar daca inveti te vei descurca
chimie facem doua ore pe saptamana (anul asta am facut asa avemm orarul )
si nu este foarte greu
dar cand alegi profilul trebuie sa te gandesti pe ce materii sa te axezi,
eu intru acum clasa a 11-a si stiu cat de greu iti va fi daca nu te pricepi la matematica, biologie, engleza
pentru ca materia la matematica este foarte consistenta si sunt foarte multe formule, dar profilul este foarte bun, daca intri la profilul asta vei face multa biologie, fizica, chimie, matematica
acestea sunt baza si la romana este mai usor pentru ca se lucreaza mai mult pe compuneri si analiza de romane, asta este usor
eu zic sa te duci la stiinte ale naturii daca te descurci la materiile de mai sus
Funda?

8 răspunsuri:
| Bøøgey a răspuns:

E de vis.

| StefanChriss a răspuns:

E bun daca vrei medicina, chimie, biologie, biochimie, sau alte facultati de genul asta laughing

| CryShiAtat a răspuns:

E un profil bun doar că trebuie să te pricepi foarte bine la fizică/chimie/mate, sau cel puţin să îţi placă foarte mult. Multă lume spune că acest profil este unul bun deoarece faci toate materiile însă nu conteză ce liceu faci ci cât iei în bac. Sunt persoane care au terminat filologia şi au dat la medicină, iar cei care vor la medicină spre exemplu chiar dacă se duc la ştiinţe asta nu înseamnă că nu trebuie să se pregătească.

| Andreea_Ureche_1999 a răspuns:

Eu sunt la acest profil si iti spun de acum ca fac trei ore de biologie si se preda foarte mult dar daca inveti te vei descurca
chimie facem doua ore pe saptamana (anul asta am facut asa avemm orarul )
si nu este foarte greu
dar cand alegi profilul trebuie sa te gandesti pe ce materii sa te axezi,
eu intru acum clasa a 11-a si stiu cat de greu iti va fi daca nu te pricepi la matematica, biologie, engleza
pentru ca materia la matematica este foarte consistenta si sunt foarte multe formule, dar profilul este foarte bun, daca intri la profilul asta vei face multa biologie, fizica, chimie, matematica
acestea sunt baza si la romana este mai usor pentru ca se lucreaza mai mult pe compuneri si analiza de romane, asta este usor
Funda?

| Andreea_Ureche_1999 a răspuns:

Bine, daca vrei savbm da add aici
https://www.facebook.com/diana.skrobucz

| Serban_Andra_1999 a răspuns:

E bun, dar ai putea opta si pentru bilingv mate info deoarece ai mai multe oportunitati la final de liceu

| alyalynutz a răspuns:

Este un profil bun.

| rasalas9 a răspuns:

Din cate stiu, se fac 4 ore biologie si 4 ore chimie, 3 sau 2 de fizica, matematica se face M2, mai usoara ca la mate-info.
Profilul acesta te ajuta daca vrei la o facultate pe bio sau chimie, cum ar fi medicina.