| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca profesorii cer marirea salariilor? Profesorii chiar merita o marire de salariu?

Răspuns Câştigător
| dragosh a răspuns:

@Mira, nici chiar triplarea salariilor, ca majoritatea isi tripleaza leafa din meditatii.Mai tii minte de exemplu cat este o ora de matematica/romana/fizica?

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Profesorii merita triplarea salariilor. Cei care lucreaza in alte domenii cu salarii mari n-ar rezista o luna in invatamant.Munca profesorilor este foarte grea si stresanta.Numai cine n-a facut deloc scoala se poate indoi de dreptatea profesorilor in revendicarile lor.

mira
| mira a răspuns:

Pentru Alex: cei care dicteaza din carte nu sunt profesori. S-au descalificat.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Bineinteles...doar ei formeaza generatia care ne va conduce...viitorul apropiat al Romaniei! Ce poate fi mai greu decat sa lucrezi cu copii, sa le acaperezi atentia si sa-i faci sa inteleaga ceea ce ai acumulat de-a lungul studiilor si experientei! E munca multa si grea! ...Asta nu inseamna ca toti profii sunt dedicati muncii de invatacei...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mi se pare ceva normal mai ales ca li s-a promis. Sunt de acord cu ei, au o munca destul de grea, nu e usor sa lucrezi cu copiii si mai ales sa ii determini sa invete.

| hândel a răspuns:

Dar voi va meritati marirea alocatiei? Apropo, s-a marit? Atata timp cat isi fac programul, orele de munca, nimic nu-i impiedica sa ceara o crestere salariala, e dreptul lor. Daca merita sau nu, cei responsabili din guvern decid, nu voi/noi.

| dragosh a răspuns:

Unii dintre ei chiar merita.ma refer la cei care chiar isi dau silinta si care vor sa faca ceva din fiecare elev.nu cei care vin la ora si stau la catedra picior peste picior si zic doar:"Conspect pagina x, y, z".

| Alex_9605 a răspuns:

Merita, dar nu toti.Profesorilor care vin la ore si dicteaza lectia cuvant cu cuvant din carte ce merit au pentru marirea salariilor?

| grigorutz a răspuns:

Pune-te tu in postura unui profesor:ai 8 ore pe zi cu copii care pot sa te faca sa ajungi la balaceanca si salariu de 10 miloane si apoi gandeste-te daca tie ti-ar conveni salariul asta. Daca ai sti cat de greu e sa lucrezi cu copii ti-ai da seama ca intrebarea asta nu-si are rostu'. Desigur nu toti profesorii pun suflet...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, merita! Si profesorii si invatatorii.Pentru ca se ocupa de elevi.Mai mult sau mai putin.Chiar si pentru simpla lor prezenta merita sa fie rasplatiti.De ce? Poi ia gandeste-te: elevii nu prea isi bat capul cu prezenta la cursuri, insa un profesor e acolo mereu.Fie ca ii convine sau nu, fie ca ii place sau nu, fie ca e suparat sa ca ii e rau, el isi face datoria.Si 2 la mana.Merita pentru ca sunt profesori, pentru ca au o pregatire in spate. Daca nu am avea profesori nu ar mai exista educatie.