| lavinia_9736 a întrebat:

Ce parere aveti despre juramantu cu mana pe biblie, icoana si tot ce detine de credinta. Credeti ca se poate intampla ceva daca nu iti tii cuvantu fata de juramant?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Prostii!
Toți miniștrii lui Băsescu și Băsescu au mințit jurând pe Biblie și sunt bine merci!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vorbim strict de juramantul depus in sala de judecata atunci pot spune ca asa este prevazut in procedura civila si penala, pentru credinciosi, ceilalti depun alt juramant si fara mana pe cruce ori Biblie. Si daca nu-l respecti savarsesti infractiunea de marturie mincinoasa(art.260 Cod penal), care se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 5 ani. Nu stiu daca in alte cazuri se poate intampla ceva, desi am citit marturii ca s-au intamplat lucruri rele unora care au jurat stramb. Numai bine!

| Saya a răspuns:

Fizic nu dar in timp te termini psihic daca ai constiinta!

| Roxett a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu acest lucru. se spune ca nu este bine nici sa juri (pe orice) in general, dar apai pe lururi sfinte. da, se poate sa ti se intample ceva daca nu-ti tii juramantul (avand in vedere ca ai jurat pe biblie sau alt lucru bisericesc)

| Birjaru a răspuns:

O sa-ti creasca un coi pe limba

| Laura a răspuns:

Nu. Mi se pare o prostie să crezi/știi că unu' care a jurat ceva cu mâna pe ce vrei tu, se va ține de jurământ. De fapt "ritualul" în sine mi se pare o prostie.