| andreiionescu1234567 a întrebat:

Ce parere aveti despre mersul omenirii:evolutie,involutie sau stagnare? Evolutia economica e evidenta dar nu cunoastem,nu stim din punct devedere imoral, moral?!

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Moralitatea se schimba, nu devine mai rea. In general, oamenii devin mai toleranti, cel putin in UE.

De ex. liderul nationalist olandez Wilders apara homosexualii.

5 răspunsuri:
| risteacristi a răspuns:

Stagnare. Cand spuneti 'evolutie a omenirii' va referiti la fiinta sau cunoastere? Toate sunt relative, subiective. Constienta omenirii nu s-a dezvoltat, este tot mai subiectiva, si asta duce la subiectivism in toate colturile fiintei umane. Omul 'doarme' la momentul de fata.

| andreiionescu1234567 explică (pentru risteacristi):

Totusi economic e o evolutie si ca intelect, ca inteligenta.Si istoria:de la automutilari,sinucideri,crime,torturi,masacre,maceluri,seriozitate,teroare,la bascalie, secretomanie, bataie de joc, batjocura din zilele noastre si minciuna, inscenari in toata mass-media dupa 1990 cand noua generatie europeana a cam luat-o razna,ma iertati,cu tot respectul! Si fizicul europenilor mai iluminat,mai colorat par buni,chiar usori,batjocoritori blasfemie dominatori chiar aranjati,fardati,rujati,parfumati,bogati,iar internetul plin de bancuri si de prostitutie,de pornografie,cauti un clip cu un film,cu o piesa muzicala serioasa si dai de pornografie si nu o pornografie normala ci perversiuni,batjocura, dominari, iubire oral, homosexualitate, lesbianism..etc! Sincer pe timpuri nu era asa ceva! Va multumesc pentru intelegere!

| doctorandus a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Google are safe search.

| andreiionescu1234567 explică (pentru doctorandus):

Sincer mai ales in trecutul recent,doar am punctat ca pe vremuri nu era asa ceva! Si filme erotice josnice,perverse,si n televiziuni de bataie de joc,batjocura si scandal,scandaluri sexuale,si cum se aranjeaza tinerii in ziua de astazi, cum arata ca niste usori, psihopati, batjocoritori, bogatie batjocoreasca lookuri stridente batjocoresti..etc! Oricat de prosti am fi tot ne dam seama ca inainte oamenii erau mici de statura si aratau negri intunecati la piele seriosi ca si plutonienii si pareau foarte rai in fapt dar erau mai inapoiati mai prosti iar acum arata ca niste jupiterieni jubilenieni mai iluminati luminosi colorati inalti inteligenti par buni ba chiar usori chiar psihopati si vedeti internetul plin de bancuri, de glume proaste iar vocabularul lasa de dorit, si look-ul! E evidenta evolutia.

| risteacristi a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Involutie, da! Si rafinare in sensul rau al cuvantului.Confuzia domina fiintele omenesti iar elitele stiu si manipuleaza. Doar un 'cataclism planetar' ar mai putea sa ne uneasca intr-un adevar simplu si asta doar pe cei care ar mai ramane. Natura umana, in esenta, este simpla, curata, candida dar este usor pervertibila. Cei care ne conduc doresc sa ne traim viata cu mintea si nu cu inima. Mintea sta agatata de trecut sau viitor si doar inima poate trai momentul prezent. Asta este.