| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre profesia de inginer civil? Merită să mergi la o astfel de universitate?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista profesie de "inginer civil"!

dar exista profilul de "Ingineri Constructii Civile si industriale"!

| trophin a răspuns (pentru Violleta2022):

Prescurtat inginer civil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru trophin):

Pe perioada facultatii am locuit intr-un campus universitar si aveam colegi de camin si prieteni care erau la Inginerie Constructii civile si industriale, dar NICIODATA nu am auzit prescurtarea asta, fiindca nu face sens.
Cel mai des spuneau ca sunt la "constructii" dar termenul de "inginer civil" nu l-am auzit niciodata.

| trophin a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok înțeleg. Dar e prea lung termenul pe care l-ai numit. Fără supărare

| trophin a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce facultate ai terminat?

| Yuoia a răspuns:

@Violleta2022!

Ai facut o facultate fara sa fi facut gramatica macar in clasele primare?
Ce inseamna "nu face sens"?
Nici macar ardelenii care au imprumutat multe de la maghiari nu vorbesc asa.
Deci, ce este "nu face sens"?

| trophin a răspuns:

Te ocupi de cadastru, teren extravilan intravilan, măsurători.