| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre profesorii din Romania? Cum e nivelul lor si modul de predare?
Iti place cum e scoala din Romania?
Mie sincer cam 40%
Ar trebui multe multe schimbari in bine in Educatie.

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Majoritatea profesorilor din Romania nu sunt pregatiti pentru jobul lor si nici macar nu le place. Sunt inscrisa in cateva grupuri de profesori, pe FB. Atata frustrare mai rar vezi! Sa nu mai vorbim despre greselile de scriere, ca sunt mai slab pregatiti ca un elev de clasa a v-a. Exista, fireste, si exceptii, dar din pacate sunt putine si se pierd in ''turma''. Nivelul de pregatire se vede in rezultate elevilor, in felul in care ei vorbesc si gandesc si in starea de apatie din scoli. Din 5 elevi, 4 habar n-au de ce merg de fapt la scoala!

Acest fenomen se observa atat in mediul preuniversitar, incepand de la gradinita si pana in in cel universitar, unde exista doua categorii de profesori : fosilele si cei mult prea tineri pentru a fi suficient de bine pregatiti.

Din pacate nici mediul privat nu este prea ok. Pornind de la gradinitele private, unde personalul este rareori calificat, la universitatile private care sunt in realitate niste imprimante de diplome si pana la formarile de toate tipuri(de la ateliere pentru copii pana la cursuri pentru diverse calificari) unde daca nu esti atent s-ar putea sa dai bani multe pe niste vorbe fara sens.

Eu una sunt scarbita de tot ce inseamna sistem de educatie in Romania si regret faptul ca am ramas sa-mi fac facultatea aici.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cei batrani sunt inca prinsi de sistemul comunist de invatare mecanica... fara distractie, fara relaxare strict si la obiect

Cei tineri nu sunt destul de motivati financiar oricat de buni si pasionati ar fi. E munca multa pentru un salariu de mizerie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu am un prof tanar, mai mare cu 4 ani decat mine cred. Si nu pre ii iese meseria. Altu e mai in varsta. Ala preda mai bine.