| BrokenAngel a întrebat:

Ce parere aveti despre profilul " Matematica - Informatica "?
Funda!!

Răspuns Câştigător
| irinushu a răspuns:

Daca te descurci la matematica este foarte ok. informatica e foarte usoara daca inveti lectia zilnic si ai o gandire logica. In plus inveti si alte materii(chimie, fizica, biologie, geografie etc.) si ai multe optiuni de alegere a facultatii. Sper ca ti a fost de folos. Mult succes happy!

| BrokenAngel explică (pentru irinushu):

Ma descurc la matematica binisor ( Cred eu ) Am 8.9 chiar si 10. Imi doresc foarte mult sa lucrez in domeniul IT si de aceea vreau sa urmez acest profil. Tin sa mentionez ca sunt buna si la chimie, si putin la fizica. Ma avantajeaza si acestea?

| irinushu a răspuns (pentru BrokenAngel):

Daca acolo vrei sa lucrezi te axezi pe informatica si mate. Lucrand individual acasa la materiile astea poti sa faci progrese si sa termini foarte bine. E foarte bine daca te pricepi la chimie si fizica. (fizica din a 9 e foarte usoara).
Nu ai ce cauta la alt profil daca asta vrei sa lucrezi in domeniul IT. Si ideea e sa nu te rezumi doar la ce iti preda la clasa pentru materiile care te intereseaza.winking Bafta!

| BrokenAngel explică (pentru irinushu):

Multumesc frumos!

| irinushu a răspuns (pentru BrokenAngel):

Cu placere happy
Funda?

13 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Pei eu sunt la mate-info... intr-adevar nu este usor dar nici imposibil. Iar la informatica lucram in C++ adica ceea ce facem nu se face in gimnaziu, e ceva nou, legat de ceea ce a zis o fata mai sus ca ea nu prea a facut informatica in gimnaziu. Nici nu ai cum happy.
Matematica e cel mai greu modul, M1. daca le ai atunci e foarte ok. Acuma depinde si ce profesor iti cade.
Materii pe care ne mai axam sunt biologia chimia si fizica. Chimia este in mare parte ok. Conteaza sa fi atenta la ore si sa mai deschizi acasa caietul. Daca faci aceste 2 lucruri cu siguranta nu o sa ai probleme.
La sfarsitul clase a12a primesti si un atestat de operator calculator ceva de genul. Dupa acest profil poti urma ceva legat de IT, matematicaa, medicina. depinde ce iti doresti tu.

| BrokenAngel explică (pentru PrecioussGirl):

Iti multumesc frumos, nici nu sti cat de mult ma ajuta. Am terminat clasa a VIII-a si vreau la matematica-informatica, desi mi-e frica de bacul la mate. Imi doresc sa lucrez in domeniul IT, si de aceea fac acest pas. Multumesc inca o data! :*

| PrecioussGirl a răspuns (pentru BrokenAngel):

Eu cred ca... daca in clasa a12a iti gasesti un meditator bun la mate cu siguranta iei macar acel 6 de care ai nevoie.

| SakonSIUkon a răspuns:

E varza ..il chis in freza.

| Andr3 a răspuns:

Este un profil greu si nu te sfatuiesc sa mergi acolo daca nu le ai bine cu matematica sau nu prea ai facut informatica. Uite, de exemplu eu in gimnaziu nu am facut infroamtica mai deloc, ne lasa profa sa ne jucam pe calculator sau ne invata sa creem pagini HTML oh go on.La liceu daca iti alegi asa profi l trebuie sa inveti mereu la informatica si sa stii bine matematica.Plus ca fizica si chimia se complica al naibii de mult.Eu mereu am optat pe profilul uman, unde din a11a ti se scoate din programa matematica si dai la bac istorie, geografie, romana, engleza (si franceza eventual) si mate park.Depinde de fiecare persoana si de ceea ce ii palce fiecaruia. Daca zici ca esti buna la chimie si fizica si vrei sa lucrezi in domeniul IT atunci da, acest profil te avantajeaza.

| plosnitapufoasa a răspuns:

Ii foarte greu si plictisitor. a terminat o pr de-a mea acolo si ani ei de liceu in loc sa fie cei mai frumosi ani au fost cei mai plicti si stresanti. funda?

| BrokenAngel explică:

Irinushu. Ma descurc la matematica binisor ( Cred eu ) Am 8.9 chiar si 10. Imi doresc foarte mult sa lucrez in domeniul IT si de aceea vreau sa urmez acest profil. Tin sa mentionez ca sunt buna si la chimie, si putin la fizica. Ma avantajeaza si acestea? big grin

| loredanaaauana a răspuns:

Acest profil este unul real. nu este nici imposibil dar nici floare la ureche. nici daca esti as in ale matematicii nu poti spune ca e usor. este un profil bun si de aici poti urma ce facultate vrei. oricum trebuie sa inveti zilnic la orice materie. profesorii de la liceu nu sunt ca cei din generala sa te ierte ca azi mai ai 2 teste si nu ti-ai invatat. pe ei nu ii intereseaza. trebuie sa stai cu burta pe carte ca altfel e jale. :d funda?puppy dog eyes

| Roby_Brunette_1996 a răspuns:

Profilul matematica informatica in general toti opteaza pentru asta dar cand o sa te vezi la bac 90% pic deoarece se studiaza matematica intensiv ssi este foarte greu si uneori nu iti da subiectele care tu le-ai efectuat si le-ai invatat, dupa parerea mea poti opta la filozofie sau cum vrei tu dar cand te vezi la bac o sa fie foarte greu. Funda?