| GicaGigekGica a întrebat:

Ce parere aveti despre programa scolara din Romania? Era buna acum 30 de ani, mi se pare o porcarie acum.

12 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Niciodata nu a fost ok, si niciodata nu o sa fie decent.

| CleanHeart a răspuns:

Lasa ca nici atunci nu era asa cum ar trebui sa fie, e nevoie de o gramada de schimbari pana sa avem un sistem calumea ca in alte tari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e ce fac profii cu acea programa.

| GicaGigekGica explică (pentru anonim_4396):

Nu asta e ideea. In ziua de azi daca ai o dilpoma nu te mai ajuta la nimic (doar daca vrei sa te faci medic, politist, judecator etc.). La scoala ar trebui sa ne invete cum sa folosim timpul dar de fapt scoala e o pierdere de timp in Romania. Ar trebui sa ne invete cum sa folosim corect banii sau ce sunt de fapt banii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Atunci de ce există olimpici? Ăia de ce pot să învețe și să fie recrutați de facultăți de top? Eu despre bani am învățat la Economie și la Antreprenorială în liceu.

| GicaGigekGica explică (pentru anonim_4396):

Acesti olimpici sunt doar niste roboti care memoreaza informatii...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Și ce? Ajung departe, asta e important. Restul stau și se plâng de sistem.

| GicaGigekGica explică (pentru anonim_4396):

Olimpicii sunt putini, asta nu inseamna ca restul sunt prosti ci sistemul e de vina. Din păcate, școala nu ne învață tot ce ar trebui să știm ca să trecem prin viață mai ușor. De fapt, de multe ori, școala ne umple capul cu prostii pe care cel mai probabil nu le vom folosi niciodată, deși fiecare profesor le consideră foarte importante. Eu, spre exemplu, aproape m-am ales cu o corijență la muzică pentru că nu învățasem notele unui cântec, cu toate că nu am de gând să cânt vreodată, asta pentru binele omenirii.
Asta e doar un exemplu, sunt o multime de lucruri pe care ar trebui sa le invatam cu adevarat...In ziua de azi daca avem nevoie de o informatie sigur nu o cautam prin bibleoteci, cautam in cateva secunde pe internet.

| morfeo a răspuns:

Du-te in Finlanda daca nu iti convine.

| Marbea a răspuns:

Da, era buna, se aprofundau mult lectiile si nu era asa greoaie. Acum vor sa scoata direct savanti dar nu reusesc decat contrariul.

| GabiNoS a răspuns (pentru Marbea):

Scoala scoate sclavi care lucreaza pe salariu minim si au voie mai mult rolling on the floor...pe aia pe care reusesc sa ii pacaleasca. Li se spune mereu ca nu sunt buni si se obisnuiesc sa robeasca pentru stapan.

| SebySmekSmeks0 a răspuns:

Un **** de scoala