Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveţi despre subiectele care s-au dat astăzi la Bacalaureat?
Credeţi că este adevărat că la profilul Real a fost mai dificil decât la profilul Uman?

18 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Din ce am vazut eu, subiectele erau abordabile, cu toate ca nu prea am eu poezia la suflet.

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru Ea12345):

Aşa este, oricine s-a pregătit cât de cât, va avea un rezultat mulţumitor. Dacă nu la Limba Română, atunci la ce?!

| anonim_4396 explică (pentru Hydrangeaceae):

«Dacă nu la Limba Română, atunci la ce!?» La matematica si fizica sau chimie, biologie, informatica, daca e vorba de Real! Nu toata lumea e la Uman ca sa-si permita o asemenea afirmatie!

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de părere că indiferent ce profil ar urma un elev, acesta ar trebui să se pregătească serios la Limba Română.

| anonim_4396 explică (pentru Hydrangeaceae):

Ai o parere extrem de negandita ca sa nu ma exprim mai urat. Nu intelegi ca pregatirea elevului nu se face identic la toate profilele! Ai uitat si intrebarea pe care ai pus-o. DA! E mai greu la Real la orice capitol! Pe langa faptul ca au diverse materii de pregatit mult mai grele(nu mai indrazniti sa contestati dificultatea profilului Real fata de Uman ca sunteti chiar penibili) ca cele de la Uman mai trebuie sa invete si romana la care au facut 3 ore pe saptamana in 4 ani! Ce ganduri ipocrite aveti unii... Poate vi s-ar parea la fel de normal sa se dea Matematica M1 la Uman! Cum dracu' sa afirmi ca oricine trebuie sa se pregateasca serios si la fel la Limba Romana daca nu are ce face cu ea ulterior si nu e tangenta cu profilul? Dar deh, e romana! E limba noastra, domne! Nu va e rusine!? Patetica mentalitate! Cu disciplinele voastre umaniste stati si muriti someri in tara voastra, cu disciplinele reale parcurgi tot Globul, fiind universale, dar mai ales exacte!
Unii parca nu ganditi deloc cand va dati cu parerea. Sa se pregateasca niste subiecte de tip RO2 sau RO3(asa cum exista diferentiere la Mate) pentru cei de la Real pentru ca nu fac ei atatea ore de romana cate fac cei de la Uman! Tu nu vezi ca se dau aceleasi modele de subiecte!? E ca si cand ai da o lucrare la clasa pe 2 numere! N-a fost vreo diferenta colosala la subiectele de ieri.
Sau mai bine ar fi sa se scoata romana si sa bage o proba scrisa la o limba straina(ceva mai util pe piata muncii indiferent de profil)! Nu foloseste la nimic unui elev de la Real sa analizeze nu stiu ce text pe fata si pe spate si sa demonstreze ca apartine nu stiu carui curent literar sau la ce rahat se gandea nu stiu ce autor. Si pana si cei de la Uman care au o pregatire mai avansata la romana, cei mai multi nu-s in stare sa faca vreo analiza asa ca invata comentarii gata-facute din nu stiu ce carti!
Nu e rolul scolii sa te pregateasca pentru o profesie? Ah, desigur ca nu. Scoala romaneasca, nu! Si se pare ca sunt multi care se complac in defectiunea ei severa! Stam si analizam «jdemii» de texte literare in timp ce tara arde de someri!

| TrendyHedgehog a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,cei de la real chiar au mai multe joburi din care sa aleaga, dar crezi tu ca dupa ce isi iau bac-ul se pauca de facultate, dau si masterul, isi gasesc imediat de munca? Stiu persoane care au terminat politehnica si acuma sunt vanzatori la supermarket.In tara asta daca n-ai pile si bani poti sa ai si 3 facultati, singura sansa e sa te duci sa lucrezi tot pentru straini.

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se fac doar 3 ore pe săptămână.
Au acelaşi număr de ore ca umaniştii.
Aşa e şi în liceul meu.
Citeşte şi opinia lui Matt24 de asemenea.

| TrendyHedgehog a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Eu am 4 ore de romana pe saptamana.Cred ca in primii 2 ani au acelasi numar de ore de lb. romana, apoi dintr-a 11 a se schimba.

| anonim_4396 explică (pentru TrendyHedgehog):

Sa crezi tu ca daca termini ca politehnist trebuie sa te bazezi pe pile, mai ales daca esti pe domeniile de varf: electronica, telecomunicatii, automatica, calculatoare, informatica/programare...
Daca esti chiar bun pe asemenea domenii, dar nu numai astea din Politehnica sau ce mai tine de IT, ci cam orice e tehnic si conteaza neaparat ce stii si cat de bine stii sa faci, il doare in 14 pe angajator(majoritatea fiind companii multinationale sau destul de serioase oricum cand vine vorba mai ales de o industrie ca software-ul) de cate pile ai daca nu-i faci treaba.
Mai sunt acum si absolventi care au pierdut vremea degeaba daca nici cu master nu-s in stare sa gaseasca ceva pe domeniu. Dar cazurile-s putine la asemenea facultati. Stiu ce zic.

Statistica generala pe care o tot vezi la stiri/TV sau pe Internet e totusi reala. De curiozitate, intra si tu pe un site de job-uri si vezi care sar in ochi!

| Matt24 a răspuns:

Nu cred.Si daca-i mai greu la real, asa trebuie, este cel mai bun profil

| TrendyHedgehog a răspuns (pentru Matt24):

Nu inteleg de ce toata lumea zice ca realul e cel mai greu.Toate sunt la fel de grele, insa unii se pricep la mate unii la romana, m-am saturat sa aud peste tot ca profilul uman e o gluma, ca aia care ies de acolo sunt niste prosti, nu e adevarat.Umanistii pot fi la fel de buni ca cei de la real, poate chiar peste ei!

| Matt24 a răspuns (pentru TrendyHedgehog):

Pot fi la fel de buni dar in cu totul alte domenii.Realul este net mai greu prin matematica, informatica, biologie, fizica, chimie.Sunt stiinte exacte.

| anonim_4396 explică (pentru TrendyHedgehog):

Ai spus o ineptie atat de mare cat China, bre. Habar n-ai. Trecand peste faptul ca Umanistii sunt mult mai avantajati in scoala romaneasca si au viata mai usoara in liceu, da, chiar au, imi place ca sistemul de invatamant e atat de eficient, performant, incat vor cauta locuri de munca la Sf. Asteapta dupa ce ies de pe bancile unei facultati de profil. La mate-info e pe dos, chin in scoala, mai ales la facultatile de profil ce urmeaza, dar macar ai ditai mai plaja de joburi din care sa alegi dupa ce termini.

P.S. Ia sa dea si Umanistii bacalaureat la matematica M1 asa cum cei de la mate-info intensiv dau si ei proba de romana tot asa cum dau cei de la Uman cu toate ca cei de la Real nu fac decat 3 ore de romana pe saptamana in 4 ani de liceu!

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru Matt24):

De ce consideri aşa? Eu cred că toate profilele sunt bune deoarece specializează elevii în anumite domenii. Aşa se explică şi faptul că există multiple profesii. Fiecare are înclinaţie spre altceva.

| Matt24 a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Exact,fiecare este bun in felul sau dar nu toate profilurile sunt la fel de grele.De la un profil real ai mai multe optiuni si poti sa mergi inclusiv la un profil uman in facultate, am colegi care au facut asta.De la un profil uman sa mergi la un profil real in facultate, este tare dificil.La real se formeaza(sau se incearca) un stil de munca si invatare si trebuie sa te tii ca sa iesi basma curata.Si la real se face romana, eu am facut 4/5 ore si am fost mate-info, nu 3 cum zice miss alpha.

| anonim_4396 explică (pentru Matt24):

Eu am fost la mate-info intensiv si am facut doar 3 ore. Parca doar prin clasa a XII-a am facut 4 ore pentru ca ne-a bagat un optional(daca nu ma insel, era de fapt ales de noi cu 1 an inainte, in ideea ca ne mai ajuta), pe care-l foloseam doar ca sa ne pregatim pentru Bac la proba orala, iar pe atunci conta nota obtinuta la proba orala pentru media generala de la Bac. In programa erau insa prevazute doar 3 ore de romana la mate-info intensiv in fiecare an de liceu.

In orice caz, nu-s miss! straight face Mi-e si teama sa intreb ce gandire ai aplicat ca sa determini ca-s o miss, dar nu sunt fata!

@miiCutSa, idem. Mai intereseaza-te. In generatia mea colegii de la Uman aveau numar dublu de ore, in jur de 6-7 ore.
In niciun caz n-avem acelasi numar de ore si nici nu se invata la fel, la acelasi nivel.
Vorbesc de anul 2009, probabil ultimul care avea 6 probe, toate cu note ce compuneau o medie generala la Bac.

P.S. Vedeti ca nu-s singurul care critica aceste nedreptati(pe care desigur ca cei de la Uman n-au cum sa le vada daca lor nu le baga matematica pe gat, iar de la Real poate numai cei care nu stiu ce si pentru ce invata). Gasiti pe Google destule bloguri, subiecte pe forumuri, unde se critica mult acest aspect pe buna dreptate. Sunt cazuri identice sau similare cu ce am prezentat eu deja. Unii au incercat si petitii. Dar cum probabil ministerul o fi prea plin de umanisti...

| Elly213 a răspuns:

Nu am dat BAC-ul dar sincer ..in mama Romania nu m-as mira sa fie mai usor la uman decat la real desi la acest profil se pune accentul pe limba romana in principal.Succes in continuare!

| smirica a răspuns:

La subiectul 3, chiar daca a dat poezie, intr-adevar a fost mai greu. Restul cred ca se putea rezolva indiferent de profil.