| anonim_4396 a întrebat:

Ce pasari raman la noi iarna? Si care pleaca in tarile calde? Exemple, va rog mult!

Răspuns Câştigător
| Firefly a răspuns:

Uite un site, sper sa iti fie de ajutor: Http://www.itspace.ro/calatoare.html
Pasari sedentare: vrabia, ierunca, ciocanitoarea, cioara, porumbelul, etc.

14 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Of, ce m-am saturat de temele astea.
Toate pasaricile raman la noi in tara. Bine, acum, mai pleaca prin Italia si Spania, dar nu numai vara.
Fundita, fundita?

| Tourniquet a răspuns:

Pasari care raman : gugustiuci, vrabiute, cuci.
Pasari care pleaca : randunici, prepelite, cocori.

Sper sa te ajute. big hug

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E simplu. Pasarile care nu pleaca in tarile calde sunt; vrabia, cioara, porumbelul, ierunca, ciocanitoarea, cucul, gugustiucul. Noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai... cele care pleaca sunt:randunica, barza, prepelite, cocori. iar cele care nu pleaca sunt:vrabiutza, ierunca, cioara, porumbelul.mai gandeste si tutonguetonguetongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai cam tu eu si didi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce pasari ramn iarna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E simplu. Pasarile care nu pleaca in tarile calde sunt; vrabia, cioara, porumbelul, ierunca, ciocanitoarea, cucul, gugustiucul. Noroc!

| bosspaul2 a răspuns:

Multe etc manamei cuculetzu

| bosspaul2 a răspuns:

Mancamaei cuculetz

| bosspaul2 a răspuns:

Pasari care pelak ciora prombelue iernica etchappy sper ajute pe tinebig grin

| Tanase_Stefan-Octavian_1988 a răspuns:

Vrabia,ciocanitoarea,cucul si cioara

| Alexandra_Aly_1990_dpdH a răspuns:

Vrabiute,cioara,porumbelul,
ciocanitoarea!

| Botan_Niku_2000 a răspuns:

Cuc