| narcistoma a întrebat:

Ce poezii sunt de bac in afara de luceafarul

Răspuns Câştigător
| DomnişoaraClannad a răspuns:

1. Pașoptismul - Miezul iernii, Malul Siretului etc. de Vasile Alecsandri, Sburatorul – I. H. Rădulescu
2. Romantism – Luceafărul, Floare albastra, de Mihai Eminescu
3. Simbolismul – Plumb, de George Bacovia
4. Tradiționalismul – In gradina Ghetsemani, Sonete de Vasile Voiculescu
5. Modernismul – Eu nu strivesc …, de Lucian Blaga | Testament, de Tudor Arghezi | Riga Crypto si lapona Enigel, Din ceas, dedus de Ion Barbu
6. Neomodernismul – Leoaica tânăra, iubirea, de Nichita Stănescu
III. DRAMATURGIA
1. Comedia – O scrisoare pierduta, de Ion Luca Caragiale
2. Drama - Jocul ielelor, de Camil Petrescu sau Moartea unui artist, de Horia Lovinescu

3 răspunsuri:
| alexro93 a răspuns:

Testament,plumb...

| fuzzer a răspuns:

Floare albastra
Plumb
Testament.

| MihaitaDd a răspuns:

Gasesti la toate idei pe net care te ajuta sa te pregatesti pentru BAC

http://www.autorii.com/......inescu.php
http://www.scritub.com/......231717.php

sunt precis si altele