| nosense a întrebat:

Ce presupune munca de editor de carte? Este aceasta o meserie apreciata in Romania? Si cum pot avea o cariera de succes ca editor de carte in tara? In alta tara din Europa, ar fi mai convenabil?

1 răspuns:
| Yzzabella a răspuns:

Un editor pentru o anumita carte presupune un mare efort ata fizic cat si psihic. Sincera sa fiu nu sunt specializata in domeniul acesta, insa pot sa iti spun ca in majoritatea cazurilor editorii sunt platati pentru numarul de exemplare tiparite si de cereri de catre cititori. In zilele acestea trebuie sa ai mult curaj sa fi un editor, pentru ca este in acelasi timp si un risc mare.

Dupa cum se vede, in Romania cu greu se poate vorbi de cultura. Daca proprii nostri urmasi incep sa il inlocuiasca pe Eminescu cu Eminem, atunci este un lucru grav.

Iti recomand sa pleci mai bine in strainatate. Cred ca in Regatul Unit se plateste mult mai bine. In orice caz nu uita : ``nu doar omul face cartea, ci si cartea pe om ``

Iti urez mult succes daca te vei hotari sa devi editorwinking

PS : sa imi dai si mie un mesaj cu numele editurii la care vrei sa participi happy