| Zanisoara a întrebat:

Ce profil la liceu ar trebui sa urmez daca vreau sa ma fac psiholog/profesoara/doctorita? Eu voiam mate info ca cica poti intra la orice facultate da cica nu e bun pentru meseriile astea.Ce profil sa aleg? Voi ce ziceti?

2 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Pentru psiholog : cel mai bine ar fi stiinte sociale pentru ca dai teza din psihologie, sau filologie (ai 2 ore pe saptamana de psiho). Facultatea e cea de psihologie
Pentru profesoara : un liceu pedagogic la educator-invatator Facultatii de Litere, daca nu urmezi modulul pedagogic, nu poti profesa ca si cadru didactic.Modul pedagogic e o materie optionala, cu o durata de 4 semestre.

Pentru a deveni doctor trebuie sa faci 6 ani de facultate(Medicina) dupa terminarea liceului, liceul nu conteaza atat de mult, dar ar fi bine pentru asta sa urmezi un profil de stiinte ale naturii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mate info e bun pentru orice, dar in cazul tau nu are sens sa te legi la cap cu matematica si informatica cand poti da la un profil de stiinte