| anonim_4396 a întrebat:

Ce regiuni sunt  balcanice? Care sunt granitele zonei balcanice?

2 răspunsuri:
| maria a răspuns:

Balcani este o denumire istorică şi geografică folosită pentru a descrie Europa de Sud-Est. Regiunea are aproximativ 550.000 km² şi o populaţie de circa 53 de milioane de oameni.

Numele regiunii provine de la Munţii Balcani, care încep din răsăritul Serbiei şi travesează centrul Bulgariei.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Peninsula_Balcanic%C4%83

daniela
| daniela a răspuns:

În general se consideră că ţările care fac parte din Balcani sunt:

Albania
Bosnia şi Herţegovina
Bulgaria
Croaţia
Grecia
Muntenegru
Republica Macedonia
Republica Moldova
România (de fapt, doar 6% din teritoriul României este balcanic)
Serbia (inclusiv provincia Kosovo)
Slovenia
Turcia, (partea europeană) numită uneori Rumelia sau Tracia Răsăriteană