| jan33tt a întrebat:

Ce religie are anja andersen?

7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Anja Andersen este de religie protestanta.

| pwp a răspuns:

Banuiesc ca e catolica...

| ang3lboy a răspuns:

Anja Jul Andersen (n. 15 februarie 1969 în Odense, Danemarca) - religie Catolica.

| EternaLove a răspuns:

Ortodoxahappy

Răspuns utilizator avertizat
| ღKittyღ_1281 a răspuns:

Catolica:uite mai multe date despre ea:
Anja Andersen (născut la 15 februarie 1969 în Odense, Danemarca ) este un fost de sex feminin de handbal jucător şi antrenor în prezent. Conţinutul [hide]

Anja Andersen este cunoscut atât pentru aptitudinile ei ca un jucător ofensiv, temperamentul ei puternic şi curajul de a face scene dramatice şi trucuri îndrăzneţ în timpul unui meci. Ea a fost o parte importantă a renaşterii în daneză de handbal în anii 1990. temperamentul ei puternică şi abilităţi impresionante acordat toată lumea un aviz şi, după prima medalie de aur la Campionatul European din 1994 echipa naţională a câştigat afecţiune porecla de "doamne de fier" şi statutul de eroi sportive naţionale.

Deşi echipa naţională de handbal din 1990 a avut mai multe profiluri este cert că Anja Andersen a fost cel mai prolific şi controversat. Deşi nimeni nu a pus aptitudinile ei, temperamentul ei, provocând numeroase expulzări de la meciuri de profil înalt, a fost o problemă a unor dezbateri. De la 1996 Jocurile Olimpice de antrenor, Ulrik Wilbek, pentru scurt timp ei interzis de la echipa din cauza disputelor de stilul de joc şi a comportamentului pe podea. Ea a jucat 133 meciuri pentru echipa naţională de handbal danez pentru femei şi a marcat 726 goluri.

Acesta a fost, de asemenea, Anja Andersen, care a introdus de handbal la showmanship adevărat. Puternic influenţat de baschet şi, în special Harlem Globetrotters ea a inventat un stil de joc care vizează publicul, mai degrabă decât echipa adversă. După pensionare ei ca un jucător activ a organizat o "echipa de vis" de cei mai buni jucători de handbal feminin în 2000 şi 2001, care a jucat o echipa selectat danez. "Echipa de vis" meciuri a fost un succes, dar s-au oprit atunci când Anja Andersen nu mai putea juca în mod activ ea.

Din cauza unui defect cardiac, Andersen s-a oprit cariera jucător în 1999.

Anja Andersen a inceput imediat coaching danez femeii Handbal Liga clubului Slagelse. Ea a ajutat echipa de prima liga de top ajunge şi mai târziu câştiga Liga Campionilor de trei ori, în 2003/04, 2004/05 şi 2006/07. În 2006, ea a antrenat, de asemenea, echipa naţională a Serbiei.

În 2008, ea a plecat Slagelse pentru FCK Håndbold. În 2010, ea a plecat FCK Håndbold, deoarece clubul dizolvat şi a decis să ia o pauză până la antrenor o nouă echipă.

În februarie 2011, Anja Andersen a devenit noul antrenor al româneşti giganţi Oltchim Râmnicu Vâlcea. Romanian club s-a angajat în încercarea de a câştiga Liga Campionilor. [1] [2]

În martie 2011, după doar o lună de coaching ea a fost concediat din cauza rezultatelor slabe, a pierdut două meciuri dintr-un total de patru pe banca de Oltchim în Grupa principală a Ligii

În timpul carierei sale active ca un jucător de handbal a castigat numeroase turnee:
1987 Campionatul Mondial Junior medaliat cu argint
1992 norvegiană campion League cu Bækkelaget
1993 World Women's Championship Handbal medaliat cu argint
1994 European Women's Championship Handbal medaliat cu aur
1995 World Women's Championship Handbal medaliat cu bronz
Jocurile Olimpice de vară din 1996 medaliat cu aur
1996 European Women's Championship Handbal medaliat cu aur
1997 World Women's Championship Handbal medaliat cu aur
1997 IHF World Player of the Year jucător [3]

Cariera ei ca un antrenor a dat de asemenea rezultate:
2003, 2005 şi 2007, câştigător al Femeilor danez de Handbal League cu Slagelse
2004, 2005, 2007 câştigător al EHF femeii Liga Campionilor cu aceeaşi Slagelse

uite un site misto fara legatura la subiectul intreabrii :http://strong.webgarden.ro/

| dumnezeu_7669 a răspuns:

Hmm, nu stiu, dar avand in vedere ca e lesbiana...