| cristi a întrebat:

Ce rol are sau a avut anturajul in formarea caracterului vostru?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Am avut un anturaj care lasa de dorit si la care am renuntat si mi-am asumat toate riscurile.Nu mi-a fost deloc usor, dar acum ma uit in urma si nu regret alegerea facuta la momentul respectiv.Acum pot sa spun ca ma invart intr-un cerc de prieteni de la care pot invatat lucuri bune, folositoare si incurajatoare pentru viata mea, au o influenta pozitiva asupra mea, ne rugam unii pentru ceilalti, ne sustinem in tot ceea ce vrem sa facem.Consider ca nu asta iti formeaza caracterul in tottalitate dar trebuie sa recunoastem ca anurajul are o influenta asupra noastra, in mod involuntar, si uneori contribuie la maturizarea noastra.Eu sunt recunoscatoare pentru oamenii care i-a lasat Dumnezeu langa mine si alaturi de mine.

16 răspunsuri:
| cribus a răspuns:

Nu am avut niciodata prieteni multi putin dar adevarati si nu sunt o persoana usor influntabila, fac ce vreau dar stiu ce fac

| mioara a răspuns:

FOARTE MULT

| LittleZyzy a răspuns:

Nu sunt usor influentabila, niciodata anturajul nu m-a influentat cu nimic, sunt o fire independenta...caracterul mi l-am format singura.

| psiholoaga a răspuns:

Caracterul se formeaza NUMAI in raport cu societatea, cu normele sociale, cu modul in care te raportezi la anumite simboluri din viata si mediul social. La mine a avut un rol major, in perioada liceului. Am pierdut contactul cu toti fostii colegi, care au ales alte licee decat mine, iar acolo unde am mers, am intalnit oameni diferiti si mai apropiati felului meu de a fi. Principii comune, interese comune etc. Interactiunea cu ei a participat si ea la formarea caracterului meu, la fel cu interactiunea cu membrii familiei, profesorii si alte persoane care mi-au trecut prin viata.

assiris
| assiris a răspuns:

Anturajul a avut un rol mai mult informal, caracterul meu imi apartine. Totdeauna am incercat sa fiu EU si nu "ei".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mediul in care traiesti conteaza mai mult decat mostenirea genetica pe care o ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut nici unul. Totul s-a format pe linie genetica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am dorit mereu sa-mi fac mlti prieteni d teama sa nu raman sg, dar am inteles intr-un tz k prietenii t pot trada.alegeti anturajul apropiat varstei tale, poti invata multe, dar pot sa t si dezamageask...sad

| RamonaMn a răspuns:

Cand am inceput scoala am inceput sa'mi formez cercul de prieteni.Am observat ca incepeam sa dobandesc TIC'urile unei prietene care nu era totusi cel mai bun exemplu.Am renuntat la prietenia ei pentru ca am realizat ca'mi dauneaza. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie tot timpul sa se tina cont de liberul arbitru.nu trebuie sa lasi pe altii sa iti spuna ce si cum sa faci, k nu de fiecare data ceilalti au intentii bune.de aceea ne-a lasat Dumnezeu sa alegem.sa vedem, sa constientizam daca ceea ce afcem este sau nu bine.nu trebuie sa ascultam de anturaj.fiindca uneori te poate indemna la lucruri inumane si care nu fac decat sa te duca pe tine la pierzare. uitatzi-va si voi la vedete.se drogheaza, bea alcool se influeantzeaza negativ unele pe altele"ce daca ala s-a drogat eu sa nu ma droghez? sa raman mai freier? .sau ce ma costa."si consecintele sunt grave:moartea, dependenta etc.mai trebuie sa judecam noi sa vedem ce este bine si ce este rau.mai bine sa evitam influenta anturajului in formarea caracterului nostru.in speranta ca ti-am putut fii de ajutor:*:*

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Un rol important dar depinde intotdeauna de noi sa ne alegem anturajul.

| elena a răspuns:

Nu cred ca anturajul iti formeaza caracterul... poate, doar anturajul familiei...desi...

| Ella_6365 a răspuns:

Anturajul te schimba complet. cati nu au inceput sa se drogheze la insistarile celor cu care isi pierd vremea? anturajul joaca un rol important in viata fiecaruia si a jucat un rol important si in viata mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebiue sa ne gandim ca toate lucrurile ce ni se intampla in viata se intampla cu un scop, de a aduce mai aproape de Dumnezeu... uneori si anturajul prost te poate aduce pe calea cea dreapta...de ex:eu dintr-un anturaj mai putin placut am ajuns intr-unul care ma linisteste sufleteste, am cunoscut oamenii cu care am ce comunica, nu doar intrebarile acelea banale care ne invadeaza viata! m-a influentat mult si m-a facut sa descopar care e locul meu in societate, in viata asta, dar si in viata urmatoare! m-a influentat pozitiv si am ajuns bine! pentru.asta multumesc lui Dumnezeu...cateva cuvinte in nadejdea ca =ti pot fi folositoare! Doamne ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum se zice " nu se poate vorbi despre caracter in afara relatiilor cu semenii cu societatea si nici in afara moralei"
. deci are un rol vital in viata fiecarui om - cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S