| alexandra52 a întrebat:

Ce S.F.-uri( literatura, cinematografie) au prezentat evenimente care mai tarziu s-au implinit?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

In ceea ce priveste literatura, Jules Verne a prezis printre altele:

- aparitia submarinului electric(este vorba despre submarinul Nautilus in romanul 20.000 de leghe sub mari);

- calatoria de la Pamant la Luna si modulul lunar(in romanul De la Pamant la Luna);

- aparitia de vele solare(in romanul De la Pamant la Luna Jules Verne atinge problema navelor spatiale care se deplaseaza cu ajutorul luminii).

Bafta!

1 răspuns:
| BellaCullen14 a răspuns:

"The premonition"(Premonitia) este unul dintre multitudinea de filme care prezinta intamplari prezise. In acest film se prezinta o femeie, mama a doua fete, care in fiecare noapte viseaza lucruri stranii. Ciudat este ca aceste preziceri se adeveresc, capatand proportii terifiante!