| GheniusV a întrebat:

Ce sa fac? trebuie sa dau capacitatea si nu stiu nimic, la scoala nu inteleg nimic parca imi explica un caine... pentru mine e CHINEZA..., niste sfaturi sa inteleg si eu matematica si romana asta?

Off: nu vreau raspunsuri de genu : ia si invata etc., am facut si meditatii dar degeaba.

Răspuns Câştigător
| roZatoare a răspuns:

Pai...presupun ca romana nu e chiar asa de grea pentru ca e limba ta materna pana la urma dar daca vrei pot sa iti dau modele ( scheme) cum se realizeaza adcele compuneri ( aceste valoreaza cel mai mult) la explicatia unor figuri de stil, sau de gasit niste sinonime mai te descurci, dupa asta urmeaza propozitiile subordonate astea sunt cam greu de inteles daca nu le-ai prins la scoala, dar uite un site care sper sa te ajute http://www.referatele.com/......atribu.php

A doua chestie, matematica, asta e mai greu de obicei pentru oricine...sa vedem ce ai putea face, pai asta depinde daca ai prins materia din clasele 5-7 si nu o intelegi pe asta de a opta, oricum primul pas e sa inchizi calculatorul( asta te distrage ) dupa trebuie sa repeti ABSOLUT TOATE formulele, si ultimul dar nu cel din urma pas e sa deschizi cartea sau culegerea de matematica ( depinde ce ai ) si sa te apuci sa faci fiecare problema iar si iar si iar ca sa intelegi tipul de problema, uite o culegere cu cateva subiecte asemanatoare cu ce s-ar putea da la evaluarea nationala http://www.mateinfo.ro/......202012.pdf si aici sunt baremele http://www.mateinfo.ro/......02012.pdf.

sper ca nu te-am polictisit cu palavrageala mea pe aici, insa sper sa iti fie de folos, daca mai ai nevoie si de alceva poti oricand sa apelezi la mine, ma descurc destul de bine la ambele materii.

Succes si spor la treaba!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Uite aici un ajutor la română http://lecturirecenzate.ro/ și http://lecturi-școlare.blogspot.com/

| Dana211 a răspuns:

Pai sincer e cam tarziu sa faci orice... La romana nu ai ce sa intelegi acolo nu e decat de tocit si inteles cateva reguli simple iar la mate daca spui ca ai facut si meditatii si tot nu intelegi nu stiu ce sa iti zic. Degeaba te chinui acum pe ultima suta de metrii daca in 4 ani de zile nu ai invatat nimic. Din cauza asta nici nu intelegi ce spun profii la ore. Daca nu iti dai putin silinta si sa te pui sa inveti sau sa mai rogi colegii care invata bine sa te ajute ( stiu ca nu vrei asta dar nu prea mai ai alte solutii si nici timp) nu poti face nimic

| NuamnumesuntANM a răspuns:

Eu cant hiphop in gand la scoala cand explica profesoru matematica si ma prind si fac inteleg pe scurt iar la romana sunt atent stau nu ma gandesc la nimic imi golesc mintea de prostii si sunt atent doar la profesoaralaughingdhaaarolling on the floor

| Elenushpisicush a răspuns:

Incearca sa inveti in modul care iti place si prinzi ideeawinking Funda?

| Byencutza_Byanca_1997 a răspuns:

Incearca sa fii mai atent/a sau sa iei pastile de memorie! Sau sa te duci la un meditator foarte bun! happy