| Tanana12 a întrebat:

Ce se face in a 10 a la chimie? Chiar asa de greu e?

2 răspunsuri:
| MihaiN a răspuns:

Chimie organica, incepi sa inveti despre compusii care intra in alcatuirea fiintelor vii. Daca e greu sau nu depinde de cat de mult iti place chimia, cum stii sa iti organizezi invatarea etc.

| Gavrilescu_Cristian_1997 a răspuns:

Va fi total diferit fata de clasa a IX-a.
Vei face chimie organica.
Vei invata despre hidrocarburi, compusi cu grupe functionale (dar asta in a XI-a).
In clasa a X-a in sem. I se fac hidrocarburile (alcani, alchene, alchine, alcadiene si arene)
In sem II lectiile devine mai usoare.
Va fi mai mult vorba decat reactii sau alte chestii mai importante.
Vor fi lectii de genul : Petrolul si Carbunii, Detergenti, Proteine, Esente si arome, etc.