| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla cu sufletul omului dupa ce moare? adica cate zile sta in Rai si cate zile pe Pamant... cat "bantuie" prin lumea noastra pana se decide unde va ramane(in Rai sau in Iad)?

2 răspunsuri:
| MindFreak a răspuns:

Am citit in "Omul negru a venit" de Jan Van Helsing ca sufletul se rematerializeza dupa ce corpul isi inceteaza activitatea, precum un cub de gheata isi schimba starea de agregare atunci cand se topeste. Mai spunea in carte ca sufletul trebuie sa experimenteze toate starile, toate categoriile sociale, adica sufletul sa traiasca sentimentele si ale unui bogat, dar si ale unui sarac, sau ale unui om celebru si ale unui anonim etc.
Desigur ca asta e doar o ipoteza cam penibila, dar nu la fel de penibila ca varianta crestina sau a babelor de pe la tara, cum ca sufletul bantuie nu stiu cate zile si face si drege si dupa aia se duce si trebuie sa ii faci pomeni altfel pateste nasoale etc.

| Anda1197 a răspuns:

Pai pe pamant dupa moartea sa(a omului)_ spiritul cutreiera timp de 40 de zile locurile unde a fost! apoi se ia decizia finala unde ajunge!