| RaduCPM a întrebat:

Ce se intampla daca nu am fost la cursuri/seminare iar profesorii nu ma baga in examen?

Răspuns Câştigător
| MacMagic a răspuns:

Din păcate acest lucru se consideră abuz, nu o sa iti interzica nimeni accesul la examen din prisma prezentelor.
Laboratoarele sunt singurele 100 obligatorii.
Ti-ar recomanda sa mergi la un curs, doua si nu o sa ai problema la examene.
Daca se intampla sa iti refuze accesul la examen, ceea ce nu cred. Rămâi restantier și o sa mergi in in perioada de restante.
Asa că, poti sta linistit. Prima sesiune de restante este gratuita, de abia la a 2 restanta o sa fii nevoit sa plătești.

Sistemul nu este gandit pentru a scoate genii, este gândit pentru a tine cat mai mult studentul in cadrul facultății si de a beneficia de pe urma lui.
Cu stimă

| Bizon95 a răspuns (pentru MacMagic):

"Laboratoarele sunt singurele 100 obligatorii."
TE-AM PRINS
deci, asadar si DE ACEEA:
daca nu ai mers la laboratoare, ramai implicit repetent... NU?!?
ca ai spus ca sunt "100 obligatorii" (presupun ca e 100 la suta)

| MacMagic a răspuns (pentru Bizon95):

Prezența la laboratoare trebuie să fie de 100%. Absențele se plătesc.
Cursurile au 50% prezență, seminariile 70% sau 80%.
Asa sunt regulamentele, asta nu inseama că se si respecta sau nu sunt abateri de la ele.
Speriați omul degeaba.
Intre practica si reglementare exista multe divergente.

| Bizon95 a răspuns (pentru MacMagic):

Mama draga, NU ASTA AM INTREBAT **EU**
eu am intrebat:

"daca nu ai mers la laboratoare, ramai implicit repetent... NU?!?"

raspunde-mi la asta!

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil o să trebuiască să faci recontractare. adică să mergi anul următor cu cei din anul de după voi la cursuri și să le plătești.
iar ce zice mac magic nu e deloc adevarat. se prevede în regulamentul facultății dacă vi se cere sau nu un număr minim de prezențe ca să intrați la examen. la noi de exp oficial e 50% la curs, 70% seminar.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil vei fii exmatriculat si vei pierde facultatea
Pacat ca nu ai renuntat la ea de la inceputul anului, macar lasa-i locul liver, cuiva interesat sa invete.

| rdabank a răspuns (pentru Violleta2022):

Ten pla mea bai violeta tocilara clasei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Repeti cursul la anul
daca nu strangi creditele, repeti tot anul

| Yurisa a răspuns:

Te duci in restanta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti se poate impune prezenta la curs
La seminar da, o sa ai restanta la toamna

| costiceacristian200 a răspuns:

Se poate întâmpla să râmâi repetent și să dai din nou examenul!

| costiceacristian200 a răspuns:

Se poate întâmpla să rămâi repetent și să dai din nou examenul!