| Gosh. a întrebat:

Ce se intampla, de fapt, in comunism?
Cum traiau oamenii si.imi puteti da mai multe informatii despre partea ascunsa a comunismului?

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

In comunism nu am ajuns niciodata. Poate in societatea socialista multilateral dezvoltata, despre care pot sa spun ca nu se intampla mai nimic. Totul era ordonat de la "centru", adica de Ceausescu Nicolae. Asa stiam noi. De fapt, intre ordinele lui si societate, se interpuneau fel de fel de sefuleti care in dorinta de transmitere "mai jos" a ordinelor lui Ceausescu, mai puneau de la ei. Ei stiau ca ce vrea Ceausescu nu se poate realiza 100 % si atunci minteau atat in sus, catre Ceausescu ca "s-a realizat", cat si in jos, catre populatie. Aceia care au mintit atat in sus, cat si in jos, conduc astazi Romania, fie ca sunt in PSD, sau in PC, sau in PNL, sau in PRM, sau in PD-L. Unii, totusi au inteles ca mintitul nu o solutie de a conduce o tara. Priveste la televizor si trage singur concluzia.Acum, noi traim la fel ca in socialism, numai ca bogatia produsa de munca acestui popor incape pe mana unui grup privilegiat de fosti comunisti. Stii cate procese sunt "blocate" de justitie, tocmai ca sa nu se dovedeasca hotia si incapacitatea acestor fosti comunisti de a guverna Romania? Memorialul dureri este doar o mica parte a fenomenului si nu poate oferii o privire de ansamblu asupra "comunismului" din Romania. Este partea care doare. Sa stii ca este si o parte care este buna. Dar, despre aceasta nu se vorbeste, pentru ca ar trebui sa se faca referire la fostii membrii de partid si lor asta nu le convine. Si sa mai stii ca nu toti comunistii au fost "rai". Multi dintre ei au fost si vor fi repere ale sociatetii noastre. Unora le este rusine sa recunoasca asta.

3 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Inca 100 daca ar incerca sa-ti explice nu stiu daca ai putea sa-ti faci o idee(fara sa fi trait atunci). POATE un roman memorialistic te-ar ajuta; iti recomand : "La inceput a fost sfirsitul"-Adriana Georgescu

| stelianr a răspuns:

Intrebarea corecta cred, este cum se murea, nu cum se traia.De ex. nu se stia cine sunt pacientii spitalelor psihiatre.Nu se stia daca vecinul de apartament este sau nu informator al securitatii.Era posibil ca daca te spovedeai la preot, sa te ia securitatea. etc., etc.,

Răspuns utilizator avertizat