| curiozitati a întrebat:

Ce se studiaza la Istorie in clasa V-VIII si in clasa a IX-a?

3 răspunsuri:
| Fiction a răspuns:

V-Istoria Antica
VI-Istoria medievala
VII-Istoria moderna
VIII-Istoria Romanilor.Acum sunt in clasa a 8 a, asa am invatat eu.Nu stiu la altii cum e.

| cosmin2000 a răspuns:

Buna! Eu iti pot zice exact:
Clasa a V-a : Preistorie(6000 i.H.) - Evul Mediu(1000 d.H), aici cuprinde si Antichitatea, vei invata despre Grecia antica, Roma Antica si multe alte popoare din perioada aceea
Clasa a VI-a : Evul mediu(1000 d.H)- Epoca moderna(1820 d. H)
Clasa a VII-a : Epoca moderna(1820 d.H) - Epoca contemporana (pana in prezent), vei invata despre Razboaiele Mondiale
Clasa a VIII -a, vei invata despre istoria romaniei (Stefan cel Mare, Mihai Viteazul, Tepes etc.)
In clasa a IX - a este mai complicat, depinde de liceu si profil, de exemplu la un liceu de la mine din oras la filologie se invata despre istoria marii britanii (in engleza)

| xxLevelZuPzz a răspuns:

Pe clasele V-VIII se studeaza istoria romananie din epoca preistorica pana in prezent iar in clasa a IX-a se studeaza toata istoria (epoca preistorica -pana la medievala ) Funda? big grin