| cris0302 a întrebat:

Ce semnifica numele CRISTIANA (nu Cristina)?

3 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Christiana, nume latin ce inseamna urmasul lui Cristos.

| RoxanaAndreeaBianca a răspuns:

CRISTINA / CRISTIAN
- de la "christiana", nume latin ce inseamna "urmasul lui Cristos

| HelpMeNow a răspuns:

Numele de fata Cristiana este de origine romaneasca si are semnificatia de "a unge".

Cristiana, provine de la numele personale latine "Christianus", "Christiana", adjective derivate de la "Christus", prin care erau desemnati adeptii religiei crestine.

Numele Christos provine de la vb. chriein "a unge" si este de origine greaca. Forma "Christus", preluata de romani, va fi baza de derivare a lui "christianus". Christianus apare cu valoare de nume personal distinctiv cand crestinismul a devenit religie oficiala.