| anonim_4396 a întrebat:

Ce simbolizeaza matura in mitologiile europene? De ce erau vrajitoarele infatisate calare pe matura?

3 răspunsuri:
| rozalia25 a răspuns:

Pura imaginatie umana

| cutza a răspuns:

Eu stiu ca cu ajutorul maturii vrajitoarele izgoneau raul sau fortele malefice din calea lor
Acestea maturau de la rasaritul soarelui catre apus pentru a indeparta fortele nedorite astfel ele puteau indtra in orice casa, si in cele protejate de puteri!
Dupa care aceasta abilitate a fost preluata de vrajitoarele rele!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai in casa vrajitoarelor nu gaseai altceva, decat o masuta, o mata, de regula neagra si o matura dupa usa. cu matura isi matura casuta.matele negre erau considerate intruchiparea satanei si izgonite de catre toti. erau acceptate doar de oameni care gandeau si nu le era frica de toate povestile si folclorul oamenilor de atunci.erau femei singure si necajite si se bucurau de orice suflet ce se aciua pe langa ele.de asta se vorbeste mai mult de vrajitoare si nu de vrajitori.erau vulnerabile si nu puteau sa se opuna rautatii oamenilor si mureau nevinovate. vrajitoria a fost o nascocire a oamenilor lasi, fricosi si rai care iubeau sa faca rau si neavand cum au gasit aceasta modalitate.va mai fi o mare vanatoare dar nu de vrajitoare ci de crestini. o mare prigoana a crestinilor de catre cei mai inteligenti, si cunoscatori a tainelor universului din carti scrise de oameni si de asa zisi oameni de stiinta. dar sa speram ca nu vom prinde noi acele vremuri. probabil vor arde rugurile peste tot ca pe vremea inchizitiei.