| smiley92 a întrebat:

Ce specializare ati alege dintre Electronica aplicata si Informatica Economica si de ce?
Sunt domenii putin diferite insa acestea imi plac si sunt indecis.
Care din cele doua iti poate asigura un loc de munca, care sa fie mai cautat de catre angajatori?

22 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Informatica economica e mult mai usoara si iti aduce mai multe posibilitati de angajare, electronica e grea si nu e tocmai placuta...

| smiley92 explică (pentru Bondarel99):

Nu intotdeauna ce e usor e cautat si rasplatit, ingineria intr-adevar e mai grea dar nici locuri de munca nu prea ar fi.Ambele ar fi de viitor, dar intervin joburile pe langa pasiune, conteaza si unde poti lucra pe urma.

| Bondarel99 a răspuns (pentru smiley92):

Daca iti blestemi zilele prin facultate nu cred ca la locul de munca o sa fie mai usor si mai placut happy

| Frank51 a răspuns:

Daca nu esti in stare sa faci un research, cum vei putea sa ai marele succes mult visat in orice domeniu? Hai putina implicare! Iesiti din zona de confort si nu mai visati la jobul visului care este o iluzie grosolana. Scuze ca a picat raspunsul asta la tine, vorbesc in general, faceti ce va atrage si nu ascultati de altii, implicati-va foarte mult si dedicati-va pasiunilor, cu orice pret.

| Crackman a răspuns:

Electronica... in viitor o sa ne bagam mai mult pe masini, repararea sau mentenanta lor o sa fie necesara

| smiley92 explică (pentru Crackman):

La asta m-am gandit si eu ca ar fi de viitor electronica dar deocamdata sunt joburi foarte putine in judet si sunt indecis ce sa aleg pentru ca vreau sa raman in judet deocamdata.

| Crackman a răspuns (pentru smiley92):

Ei bine, in tara la noi nu gasesti. Pare rau dar mai bine te gandesti sa pleci.

| smiley92 explică (pentru Crackman):

Daca as pleca din tara atunci ar trebui sa fac alte cursuri acolo in strainatate, studiile din Romania nu sunt vazute bine de cei din vest.

| Crackman a răspuns (pentru smiley92):

Asta este absurd. Eu fac cursuri de 7 ani in tara si primesc job, de fiecare data. Acum nu stiu exact cine iti baga in cap asa ceva. Dar daca te consideri marginalizat pe treaba asta cauta in strainatate la o facultste.

| laSoledad a răspuns:

Depinde cat de bun esti la info, mate, fizica. Daca esti bun spre foarte bun la astea, n-ai de ce sa-ti faci griji la electronica. Daca nu, alege info economica.

| smiley92 explică (pentru laSoledad):

Cu matematica si fizica stau decent dar informatica nu am facut deloc si as vrea sa invat.La electronica nu se face informatica si as merge pe IE ca se face ceva si pot lucra in domeniul IT.
Cu electronica nu prea stiu ce job-uri as putea gasi in judet, am cautat pe siteurile de anunturile si ar fi foarte putine.

| laSoledad a răspuns (pentru smiley92):

Cred ca o informatica de inceput tot se face pana si la electronica... La informatica economiva se face cine stie ce info, doar atata cat sa stii sa creezi mici softuri economice sau sa implementezi softuri economice in firme. Pe mai departe la master si doctorat o sa faci mai multa info. Cam asta devi, un economist care stie sa creeze si sa implementeze si sa se ocupe de mentenamta softuri in firme.

| smiley92 explică (pentru laSoledad):

M-am uitat in planul de studii si nu gasesc nici un obiect legat de informatica, acolo am inteles ca inveti mai mult sa programezi microcontrollere.
http://electronica.usv.ro/ce_vei_studia.php

| laSoledad a răspuns (pentru smiley92):

A. Eu am auzit ca la Cluj se face parca putina info.

| smiley92 explică (pentru laSoledad):

Se face dar altfel de programare, nu e informatica la calculator din cate am inteles de la alte persoane.

| laSoledad a răspuns:

Evident ca mate si fizica sunt mai importante la electronica, fiindca se ocupa de partea hardware, iar info se ocupa de partea software. De aceea e omisa la electronica.

| smiley92 explică (pentru laSoledad):

Atunci ar fi mai ok Informatica Economica pentru ca iti asigura un loc de munca in tara? Obtii o diploma in economie si inveti si ceva software, sunt persoane care lucreaza la firme de software in timpul acelei facultati doar ca trebuie sa inveti mult pe cont propriu.

| laSoledad a răspuns (pentru smiley92):

O sa stii si software de baza si economie. N-o sa mori de foame nicaieri.

| Arrakis a răspuns:

Omg, iar ai inceput cu intrebarile astea. Si ai ignorat complet situatia ta mai dificila descrisa inainte, apucandu-te la 26-27 de ani de o facultate.
Du-te la informatica economica, e mult mai usoara decat Electronica/Calculatoare la care ai sanse mici sa te descurci (pentru ca nu prea stii nici info, nici mate, nici fizica).
Desi decat sa pierzi vremea la o facultate de Informatica economica...mai bine inveti singur inscriindu-te la niste cursuri / academii de training in acest sens.
Ti-am zis. Scopul tau trebuie sa fie entuziasmul spre domeniu si skill-uri, nu o bucata de hartie. Tu duci lipsa de ambele. Ai doar fantezii de a lucra intr-un domeniu pentru venituri bune, dar nicio chemare efectiv pentru asa ceva.
Daca vrei sa lucrezi ca programator atunci la Informatica economica te vei alege numai cu vrajeli si chestii foarte inutile.
Eu zic sa mai pui inca vreo doua, trei intrebari de genul asta, eventual cauti si alte forumuri, in care intrebi strict doar atat: "Merita o facultate de Electronica" si sa-ti zica toti DAAAA, fiindca doar atat iti trebuie tie ca validare. Trist, omule, pe ce ca esti pierdut, mai esti foarte incapatanat daca nu-ti intelegi neajunsurile pe care le ai.

| smiley92 explică (pentru Arrakis):

Nu iti inteleg frustrarea, "desi vorbesti pe inteles, eu nu te pot pricepe". Vorbesti de ceva dar nu aduci nici un fel de argumente la ce ma pot ajuta acele "cursuri/academii de training", care banuiesc ca se fac doar in orase mari precum Bucuresti si poate Cluj. Apoi acele cursuri te scutesc de acel impozit 16% la unele firme? Ti-e usor a spune vorbe dar echivalentul acelor cursuri e tot o facultate.
Ce inveti tu de unul singur, sau ce stii ca trebuie sa inveti incat sa te angajeze cineva? Mare ti-e gradina ta... Daca tot dai niste idei du-le pana la capat ca apoi sa iti zic ca e imposibil daca trebuie sa ramai in judet/regiune.Ti-am mai explicat dar tot nu vrei sa intelegi ca nu faci nimic daca stai in chirie iar salariul e mediocru.
Voiam sa stiu care facultate ar fi mai apreciata, ingineria e mai grea si ar fi trebuit sa fie mai multe optiuni de angajare...ma rog, nu sunt de accea intreb ca poate Informatica Economica te pregateste cat de cat pe domeniul economiei si obtii o diploma. Uite poate nu vreau doar programare pentru ca e plictisitor sa scrii doar cod, poate vreau sa lucrez in domeniul IT care e un domeniu vast(poate fi orice).Ce sa inveti tu pe cont propriu sau unde si ce cursuri sa faci incat angajatorul sa zica "aici vino, a meu esti ca te pricepi si fara studii superioare si noi de astia avem nevoie"? Primul lucru care te intreaba la interviu si in CV e ce studii ai si apoi ce stii sa faci, daca le spui ca ai invatat acasa atunci e clar ca nu au pe cine altcineva angaja de pe bancile facultatii sau cu facultatea terminata in domeniu si care ar fi mai sigur ca e pe domeniul lui si ca vrea sa lucreze la ei.
Ce nu intelegi tu si ti-am explicat de cateva ori si iti explic si aici e ca nu sunt locuri de munca pentru electronica la nivel de judet dar tu o stii pe a ta ca te angajezi si fara studii.In tara poate ar fi locuri de munca dar ti-am explicat cu lux de amanunte ca pentru mine nu renteaza sa merg sa stau in chirie intr-un mediu complet necunoscut in care salariul probabil dar nu sigur ar fi ceva mai ok in domeniul respectiv.
Stii doar sa o tii pe a ta ca se poate dar nu dai nici un fel de detalii despre ce e vorba si cat de mult te ajuta acele cursuri.Din cate am inteles acele cursuri CISCO sau altfel de cursuri asemanatoare nu te ajuta mai deloc, sunt un fel de vrajeala in care platesti niste bani care nu te ajuta niciunde in tara.
La o facultate angajatorii se uita altfel, doar ca tot un rahat e daca faci o specializare precum electronica si lucrezi ca vanzator ca alte optiuni nu exista.De unde sa le scoti daca nu exista?

| Arrakis a răspuns (pentru smiley92):

Iar tot eu ala frustrat care nu stie ce spune...prostia asta e chiar insistenta la tine.
Sa-ti fie de bine! Poate ai auzit celebra zicala: inteleptul nu spune (tot) ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
Ti-am dat cele mai elocvente raspunsuri, n-ai pic de respect pentru cat m-am implicat sa-ti explic niste chestiuni prin care stiu ca am trecut si eu si destula lume, dar tu esti expert citind forumuri...
Bravo ba! Esti un ignorant inconstient de o imaturitate feroce.

| smiley92 explică (pentru Arrakis):

Da, intr-adevar raspunsuri elocvente..."Nu iti trebuie facultate faci niste cursuri platite acolo care nu te ajuta la nimic si nimeni nu te va intreba nimic de angajare sau daca stii sa faci ceva, nu trebuie facultate sa te angajezi nici ca programator dar iti pune Dumnezeu un astfel de job in mana".Da sa stii ca mi-ai dat niste sfaturi foarte bune, am mai auzit ca au facut cateva tipe cursuri de manichiura, pedichiura, hairstyle, bucatar si nu stiu ce aberatii apoi au plecat la curatenie.In IT nu am auzit pe nimeni sa faca astfel de cursuri sau sa ii fi ajutat undeva, sa fi mers la un interviu de angajare sau sa intrebe cineva de sanatatea lor dupa terminarea acelor cursuri daca vor sa se angajeze cum fac unele firme cu studentii din facultate.