| Aleshandra a întrebat:

Ce stiti despre bursele acordate la gimnaziu? Adica eu sunt a VII-a si zilele trecut m-a intrebat profa` de sport daca stiu ceva despre ele... i-am spus ca nu si de atunci am tot cautat pe internet, dar nu gasesc mare lucru. Voi stiti ceva sau aveti burse? Daca da, cat primiti?happy

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Bursele sunt de mai multe feluri: 1. burse sociale (acordate elevilor a caror parinti au venituri mici); 2. burse pentru copii orfani; 3. burse de boala (sunt anumite boli care se incadreaza in aceasta categorie); 4. burse de merit (acestea se acorda la facultate, dar nu stiu daca si la gimnaziu)

| Aleshandra explică (pentru Corina):

Am citit un articol in care scrie ca cele de merit se acorda si la gimnaziu... Ma refeream la bursele de meritbig grin

| Corina a răspuns:

Uite ce spune Art.10 din Hotararea nr.284/21 iunie privind atribuirea burselor scolare, burselor de merit si premiilor pentru elevii din invatamintul de stat, curs de zi:
ART. 10
(1) Bursa de merit se atribuie de catre inspectoratul scolar, la propunerea consiliilor de administratie din scoli, elevilor din invatamintul liceal, postliceal, profesional si teologic, incepind cu clasa a X-a, respectiv anul II, care obtin cel putin media 9 la fiecare disciplina de invatamint si nota 10 la purtare. Numarul burselor de merit acordate in aceste conditii nu poate depasi 1% din numarul total al elevilor din clasele a X - XII de liceu, respectiv anii II - III din scolile profesionale si postliceale si in limita creditelor bugetare alocate.
Totusi, am gasit si stiri referitoare la introducerea acestor burse si la gimnaziu:
http://stiri.botosani.ro/......+gimnaziu! html
https://docs.google.com/......ps?/viewer

| Aleshandra explică:

(despre bursele de meritlaughing