| troleibuz a întrebat:

Ce stiti despre scoala Waldorf?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am avut o clienta profesoara acolo, e dupa modelul norvergiei, un proiect interesant, mi s-a parut interesant, pentru ca conexiunea prof-elev este una foarte buna si chiar te invata multe

| Wr3nch a răspuns:

E o scoala cu o programa altfel pentru cei care is permit. Se pune mult mai mult accent pe practica, nu teorie. Dar si costul e pe masura. In Cluj generala la Waldorf e 4000 de euro pe an.

| Werrich a răspuns:

Scoala Waldorf a fost infiintata de catre filosoful austriac Rudolf Steiner, adept al Teozofiei, el a fondat Miscarea Antropozofica. Pedagogia Waldorf este o formă de învățământ bazată pe metode antroposofice de predare și educare. Pedagogia Waldorf urmărește să dezvolte personalitatea copilului în ansamblul ei și să își orienteze oferta de predare în funcție de particularităților diferitelor trepte de vârstă ale copiilor și de cerințele acestor trepte. Ea nu este orientată spre oferirea unei anumite pregătiri profesionale înguste sau a unei specializări.
http://waldorf.ro/