| Dannah a întrebat:

Ce sunt alea teoreme reciproce? Cu ce ma ajuta ele pe mine in problemele de geometrie? Ce pot demonstra cu ele?

Răspuns Câştigător
| Smiley923 a răspuns:

Te ajuta sa pricepi mai bine teorema in sine de exemplu:-Un patrulater convex cu unghiurile opuse congruente si unghiurile alturate suplementare se numeste paralelogram-si reciproca:
Intr-un paralelogram unghiurile opuse sunt congr. si unghiurile alat suplem. (mai simpla reciproca nu?)

1 răspuns:
| MasterIT a răspuns:

Adica teoreme inversate adica incepi cu sfarsitul teoremei.
Pai te ajuta cu faptul ca daca intr-o problema gasesti ceva din acea teorema poti demonstra daca inversezi. Ma rog e cam complicat. Ceea ce trebuie tu sa stii e ca teorema reciproca este teorema inversa adica se incepe cu sfarsitul.