| SovietMarshalPeter a întrebat:

Ce sunt Carbonati,Sulfati, Azotati etc?

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Sunt grupari atomice, din care se vor forma atomii unor altor elemente.
De exemplu, ai gruparea SO4(sulfat).
Aceasta grupare poate interactiona cu o multima de elemente chimice. Sa luam deci, spre exemplu atomul de hidrogen.
Datorita valentei acestei grupari,(so4 valenta 2) si a hidrogenului cu valenta 1, vom avea formula chimica :H2SO4 ( acid sulfuric). De remarcat este faptul ca, acest acid, cel sulfuric, este un acid folosit la nivel global ( cel mai raspandit cu alte cuvinte).
Carbonatii sunt substanele chimice ce ''au la baza'' gruparea CO3. Aceasta grupare are tot valenta 2, fiind o grupare bivalenta.Deci, sa luam un atom bivalent, precum Ca(calciu-l). Si vom avea: CaCO3 ( carbonat de calciu sau CALCAR).
Azotatii sunt grupari MONOVALENTE de data aceasta. Formula pentru GRUPAREA AZOTAT este NO3, iar pentru AZOTIT este NO2. Atat NO3, cat si NO2, sunt grupari MONOVALENTE.

| SovietMarshalPeter explică (pentru Exilee):

Mersi,da daca era mai repede luam nota mai mare la test, e bun TPU, da se misca prea incet.

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In cartea de chimie nu scrie?

| SovietMarshalPeter explică (pentru mira):

Pai nu gasesc nimic.

| BrOnaJeu a răspuns:

Sunt compusi cu oxigen, probabil.

| Gavril_Catalin_1998 a răspuns:

Oxizi