| Lauracrist a întrebat:

Ce sunt categoriile gramaticale ale verbului? Dati-mi si exemple.

Răspuns Câştigător
| CherNadya a răspuns:

BUNA! Categoriile gramaticale ale verbului sunt urmatoarele:conjugarea, diateza, timpul, persoana si numarul.

4 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

Buna! Poate te ajuta : http://tzutzel.blogspot.ro/......lui.html.O zi frumoasa sa ai!

| Mikhtarian a răspuns:

Conjugarea, diateza, timpul, persoana si numarul.

| CherNadya a răspuns:

Conjugarea poate fi: 1. -verbul la infinitiv se termina in ''a'': a lucra, a manca; 2- verbul...in ''ea'':a vedea, a veghea; 3-...''e'': a merge si conjugarea a 4-a in ''i'' sau ''î''. Persoana este 1, a 2-a si a 3-a(eu-noi,tu-voi,el,ea-ei,ele. Numarul: singular si plural. Mudurile sunt personale: indicativ,conjunctic,conditional-optativ,imperativ. Modurile nepersonale: infinitiv, gerunziu, participiu si supin. Tipul:prezent, trecut imperfect, perfect compus.pefect simplu, mai mult ca perfectul, viitor.

| hermina7070 a răspuns:

Conjugarea,Diateza(activa,reflexiva,pasiva),modul,timpul,persoana,numarul si forma(afirmativa, negativa)