| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt cercurile din desert? Observ in multe zone desertice niste cercuri verzi. Am gasit la coordonate 22°30'N 28°30'E in sudul Egiptului

3 răspunsuri:
| mitzok a răspuns:

M-ai facut si pe mine curios astept un raspuns laughing)

| TheWznd a răspuns:

Sunt plantații big grin
Au formă circulară pentru că sunt irigate artificial de un sistem de tip pivot, care se învârte. Prin forma asta se folosește maximul de teritoriu irigabil, e cea mai economă: Nu se pierde nici apă (e un singur jet care se învârte), nici pământ (este cultivată toată zona udată).

| JicaContra a răspuns:

Plantatie de extraterestrii, asa ca in X-Files big grin