| GreenEyes01 a întrebat:

Ce trebuie sa fac sa invat engleza la perfectie? Detalii!happy Cine imi da cel mai detaliat raspuns primeste fundahappywinking

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Cam greu sa stii ceva la perfectie. Eu am invatat-o singura cand eram mica de la desene (nu erau traduse), jocuri pe pc (totul in engleza), uitat la tv si scriam povesti in engleza pe care mi le corecta apoi profesoara de la scoala si toti ma intrebau daca am luat ore in particular. Eu zic ca trebuie sa iti placa si sa ai cat de cat talent si sa incerci sa lucrezi in engleza adica sa scrii esee, sa faci traduceri, sa citesti povesti in engleza, exerseaza exerseaza si te-ar ajuta sa te conversezi cu un vorbitor nativ de engleza pe net sau live. Gramatica eu sincer nu prea stiu, dar merg pe auz si mereu am pus timpurile verbale corect si tot dupa ureche si mi-am luat cambridge-ul cu A si la bac am dat engleza scris nivel biligvn si am luat 9, 95, tot singura, dar mereu am fost curioasa, am cautat cuvinte necunoscute pe net, am incercat sa scriu diverse texte, sa invat diferite expresii.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă meditație la engleză... acolo îți dă alte noțiuni, e altfel. de preferat să-ți găsești un prof bun saaau te poți duce la cursuri. și în timpul liber joacă-te jocuri în engleză, ascultă melodii în engleză și vezi ce înseamnă cuvintele pe care nu le ști. eu una ador engleza love struck multă baftă!

| Barbiiiedoll a răspuns:

Pai
urmeaza urmatorii pasi :
1. Joaca-te jocuri in engleza..cauta pe google " jocuri de invatat engleza"
2. Uita-te la filme..si asculta bine
3. Asculta melodii in engleza..cum ar fi : Look at me neaw, Mirror - Lil Wayne etc.
4. Incearca sa faci niste dialoguri in engleza cu o persoana.
Funda?batting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| vasvas63 a răspuns:

Ca sa o inveti la perfectie muta-te in SUA sau UK mai perfect de atat...nu elaughing

| brbrmacmac a răspuns:

Pai mai intai cumpara un ghid de conversatie.
Invata cuvintele de baza.
Incepe sa inveti verbele de baza ( To be, To do, To can ), apoi inveti timpurile.
Sunt cursuri pe internet oricum, mult mai detaliate.
http://www.eurocor.ro/......?/curs.php : un curs bun.

| GabiCIG a răspuns:

Eu am invatat engleza destul de bine din animeuri (dragon ball) si filme big grin, scoala nu m-a ajutat cu nimic, poate doar la timpuri