| Ovidiu36 a întrebat:

Ce trebuie sa invat pentru bac la biologie? adica cu cea ar trebui sa incep (ma refer lecti... etc) mentionez ca sunt profil tehnic
Dau funda

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu ai spus daca e vorba de biologie vegetala sau animala sau anatomie si fiziologie. Ai nevoie de o culegere care sa cuprinda teoria si cateva teste.

| RobertBD12 a răspuns:

Pentru bac ai de ales clasele 9-10 si 11-12.
Pentru clasele 11-12 nu știu, dar iți voi zice pentru clasele 9-10.(nu inventez din capul meu îți zic dintr-o culegere).
Clasa a 9 a -Virusurile
-Regnurile lumii vii(Procariot, Protista, Fungi, Plante, Animale)
-Celula(unitate structurala și funcțională a vieții)
-Diviziunea Celulară
-Legile lui Mendel
-Recombinare genetică prin schimb reciproc de gene
-Genetica umana

Clasa a 10 a -Țesuturile vegetale
-Țesuturile animale
-Funcțiile de nutriție(autotrofă,heterotrofă,digestia la animale, respirația, circulația și excreția)
-Funcțile de relație(sensibilitatea, sistemul nervos la mamifere și locomoția la animale)
-Funcția de reproducere(reproducere la plante și la om)
Eu in modul acestea ți-aș recomanda să înveți, succes la bac.