| ionut7 a întrebat:

Ce viitor pot avea, in afara de a fi profesor, daca fac facultatea de geografie?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Depinde ce specializare urmezi. La mine la facultate te poti inscrie la
Geografia Turismului(deci o cariera in domeniul turismului),
Hidrologie-Meteolologie (lucrezi la o statie meteo sau te ocupi cu studiul bazinelor hidrografice ale raurilor, debite, chestii de-astea)
Geografie pura(daca vrei sa devii profesor cam aici ar trebui sa dai)
Planificare teritoriala(cu profilul asta poti face cadastru)
Geografia Turismului in limba franceza(se preda in franceza, dar la sfarsit obtii diploma cu dubla specializare)
Geografia Mediului
Specializarile de care ti-am zis sunt cele de la mine de la facultate(Universitatea Alexandru Ioan Cuza - Iasi - Departamentul Geografie si Geologie). La Bucuresti e posibil sa mai existe si alte specializari, intereseaza-te! happy
De asemenea ai putea urma si facultatea de Geologie, care din spusele multora e chiar de viitor. Scuze ca nu am putut sa-ti ofer mai multe informatii, dar sunt boboc, abia am aterizat aici si o sa-mi mai ia putin timp pana ma lamureschee hee. Sper totusi ca ti-am fost cat de cat de ajutor.

5 răspunsuri:
| CookieYumm a răspuns:

Nu sunt sigura deci daca ma insel imi pare sincer rau straight face.
Ai putea sa ai o cariera in meteorologie.
In final daca termini facultatea de geografie poti sa devii orice
apartine de acest domeniu daca ma intelegi.
Sper ca am fost de ajutor desi sincer nu prea sunt informata.
Ori cum mult noroc big grin!
Funda?batting eyelashes

| Enzio a răspuns:

Poti sa te mai duci si la Geografia Turismului,ghid alea alea,dar mai bine profesor,respect,bani,cam putini, dar daca predai la o scoala bunasmug, ai sanse!

| necris77 a răspuns:

Te poti face ghid turistic

| misu a răspuns:

Da mi mie funda. poti fii baci la oi, adica cioban.dar trebuie sa stii sa canti la fluier.

| Dumy92 a răspuns:

Apa: hidrometru, hidrolog, Vremea: meteorolog, Excursi: ghid turistic, agent turistic, Educatie: profesor...