| eduardie a întrebat:

Cei care au dat bacul anii trecuți și au depus contestație, asta e pentru voi: V-a scăzut sau v-a crescut nota? Ce s-a întâmplat mai exact?

Am nota 8.70 la română. Mi-am calculat singur (profa de română nu m-a ajutat cu nimic), la subiectul 1 am făcut totul corect, la argumentativ mi-am scăzut puncte pentru ortografie și punctuație, pentru dezvoltarea slabă a ideilor (nu se știe).
La subiectul 2, am scăzut iarăși pentru ortografie și punctuație și pentru logica înlănțuirii ideilor,
La subiectul 3 am atins toate cerințele dar mi-am scăzut și aici,
Și totuși, oricâte puncte am scăzut, după calculele mele, aş avea nota 9.
Am depus contestație în mod impulsiv iar acum regret, pentru că știu că la română se corectează foarte subiectiv.
Care credeți că sunt șansele să-mi scadă din 8.70?
Pentru mine e ok și dacă rămâne nota actuală, doar să nu-mi scadă...
Ce experiențe ați avut voi?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar aici, pe acest forum au fost cazuri (de-a lungul anilor) care au confirmat ca dupa contestatie ori li s-a marit nota, ori au avut supriza sa li se depuncteze mai mult, fiindca la a doua evaluare s-au mai descoperit greseli.

Dupa contestatie ti se va acorda o alta nota, dar nu se poate pastra nota care o ai acum, putand fi mai mare, ori mai mica, dupa cum considera comisia care iti va re-examina lucrarea de la examen.