| xDicsii a întrebat:

Chestia aia cu propozitia de la evaluarea nationala se face valabila si pentru predicativa? este adevarat? s-a luat vreo decizie? se va lua?

14 răspunsuri:
| Anda1197 a răspuns:

NImeni nu stie... :-s

| kkkk a răspuns:

Buna..pai propozitia aia era Subiectiva.happy,, si profesoara mea a spus si pe barem tot asa scrie;-*..eu asa am pus "big grin

Din moment ce este subiectiva, nu se mai ia nici o decizie, asa ramane. daca ai scris predicativa nu iti va acorda cele 6 puncte sad

Răspuns utilizator avertizat
| kkkk a răspuns (pentru xDicsii):

laughing)...deci cum ramane? tu cum ai pus? pentru amandoua se va acorda punct? surprise

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu inteleg de ce va tot bateti cpaul atata, cat timp propozitia e subiectiva.Predicativa nu are voie sa stea in fata propozitiei principale.Inlocuiti si voi cu un substantiv sa vedeti ce frumos iese!

| CaNaBiS13 a răspuns:

Propozitia este si subiectiva si predicativa uitati aici demonstratia
Subiectul care le-a creat cele mai mari probleme elevilor a fost acela care le cerea să identifice tipul propoziţiei subordonate din fraza "Ceea ce mă jenează este dificultatea răsfoirii". Elevii aveau de ales între atributivă, predicativă sau subiectivă. Majoritatea a optat pentru subiectivă, deşi propoziţia "Ceea ce mă jenează" era una predicativă. Dacă pui subordonata după principală şi nu înaintea ei, aşa cum este în textul original, şi faci contragerea (Dificultatea răsfoirii este jena - n. r.), lucrurile sunt mai clare. Subordonata este predicativă", a explicat pentru gândul Irina Georgescu, profesor de limba şi literatura română la Colegiul Naţional Sf. Sava din Bucureşti"

daca va credeti... furati ca si mine desigur semnati petitia asta http://www.petitieonline.com/......iunie_2012

| kkkk a răspuns (pentru CaNaBiS13):

Pentru amandoua se va acorda punct? surprise

Răspuns utilizator avertizat
| Mariucaaa a răspuns:

Eu am scris ca e subiectiva... sincer nu cred ca o sa se ia vreo masura pentru ca pe ministru il doare fix in cur de noi happy

| Stefan1123 a răspuns:

Cei care spuneti ca e predicativa tineti cont de urmatorul aspect! Textul este NONLITERAR deci prezenta figurilor de stil, este o aberatie! In cauza nu e inversiune si se respecta topica frazei=>propozitia este subiectiva!

| dimi2011 a răspuns:

VRETII O SCHIMBARE CU EXERCITIUL 3? SEMNATI PETITIAA! http://www.petitieonline.com/forum/34394/start/400

Răspuns utilizator avertizat