| metonst54 a întrebat:

"Chestia" din interiorul unui spray e lichida sau gazoasa?

Răspuns Câştigător
| asko a răspuns:

Sa te lamuresti pe deplin
Aerosol spray is a type of dispensing system which creates an aerosol mist of liquid particles. This is used with a can or bottle that contains a liquid under pressure. When the container's valve is opened, the liquid is forced out of a small hole and emerges as an aerosol or mist. As gas expands to drive out the payload, some propellant evaporates inside the can to maintain an even pressure. Outside the can, the droplets of propellant evaporate rapidly, leaving the payload suspended as very fine particles or droplets.
http://en.wikipedia.org/wiki/Aerosol_spray
http://www.howstuffworks.com/aerosol-can.htm

9 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Silvia, in butelii punem butan, in stare lichefiata. Si e la fel de lichid ca si continutul spray-urilor.

| asko a răspuns:

Deodorantul sau parfumul - este lichid
daca e spray are freon sau alt agent care scoate lichidul afara, il pulverizeaza, acela este gaz

| Silvia a răspuns:

"Chestia" din interiorul unui spray este gazoasawinking
Dragilor, si cand misti butelia se aude, dar asta nu inseamna ca in interiorul ei este un lichid.winking

| M4RK a răspuns:

Este lichida cand scuturi de el ce se audehee hee se aude ca si apa

| yuli10 a răspuns:

Lichida.

| Letytzy@ a răspuns:

Chestia din interiorul unui spray este lichida.

| sTeFaN. a răspuns:

Acea substanta este lichidahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Este gaz lichefiat.
Poate fi folosită și ca o "armă".
Dacă pulverizezi și în același timp aprinzi o sursă de foc (brichetă, chibrit) poți arde fața unui "intrus" în casă sau a hărțuitorului.
"Este nume generic dat corpurilor fluide cu densitate redusă, incolore, uşor deformabile şi expansibile, care, din cauza coeziunii moleculare slabe, nu au o formă proprie stabilă." - sursa: http://ro.wiktionary.org/wiki/gaz#Etimologie
Mulțumesc HepHap!
Pa, pa.

| Username1 a răspuns:

Lichida