| Theodora292001 a întrebat:

Chimie : Deci va rog daca poate cineva sa imi explice dau funda. Profesorul ne-a dat cateva exemple reactii chimice foarte ciudate si nu pricep. Si apoi ne-a dat un test unde trebuia sa indicam produsii urmatoarelor reactii de schimb si sa stabilim coeficientii ecuatiilor lor:
a) NaOH + FeSO4 >---?
Raspunsul corect este:
2 NaOH + FeSO4 >--- Fe(OH)2 + Na2SO4

Cum doamne iarta-ma s-a ajuns la coeficientul 2 in fata lui NaOH? Nu pricep...nu are nicio logica. Apoi mai e:
b) NaOH + FeCl3 >---?
Răspuns corect:
3NaOH + FeCl3 >--- Fe(OH)2 + 3NaCl2
Help! Punctul b. e imposibil....nu pricep cum si de ce au pus coeficientii aia ...3..de unde a scos profu ca acolo e 3NaCl2...

Dau funda si raman indatorata... va rog.

1 răspuns:
| AnonymousKiller69 a răspuns:

A egalat ecuațiile.
La a) a scris 2NaOH deoarece în partea dreapta (la rezultat) era Na2SO4 și trebuia sa fie 2 de Na.
La b) la fel a egalat 2 de Na în produsul de reacție și 2Na la reactanti