| anonim_4396 a întrebat:

Cine a facut liceul la seral/fara frecventa, are aceleasi sanse,drepturi ca un om care a facut liceul normal, la timp? Adica se poate angaja undeva ca un om care a facut liceul normal?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Nu este nici o diferenta din punct de vedere legal. Teoretic, un patron poate zice in gandul lui: "pe asta nu-l angajez ca are liceul la seral". Practic, n-am auzit de asa ceva. Mai mult, daca urmezi o facultate nici n-o sa bage de seama.

| alessia5158 a răspuns:

Absolventii curs seral sau curs cu frecventa redusa au aceleasi sanse la angajare dar, cu conditia sa promoveze examenul de bacalaureat --- prea putini dintre acestia reusesc sa promoveze examenul, comparativ cu absolventii cursurilor "de zi".

mira
| mira a răspuns:

Odata ce ai diploma de bacalaureat, ai toate drepturile ca si absolventii de la zi. Uneori ai de luptat cu prejudecatile.